Jak urządzić kawalerkę?

2017-12-29
Jak urządzić kawalerkę?

Słysząc słowo kawalerka niejednokrotnie mamy raczej negatywne skojarzenia. Oczami wyobraźni przenosimy się do ciasnego, mało przytulnego mieszkania, w którym sen  z powiek spędzają nam dwa kwestie: piękno i funkcjonalność. Jak pogodzić te dwa zagadnienia? Z pomocą przychodzą nam producenci mebli, w których ofercie nie brakuje przedmiotów pozwalających na spójne połączenie estetyki i różnorodnego wykorzystania mebla. Nim jednak przejdziemy do owego zagadnienia skupmy się na budowie kawalerki, bo to jakie meble wybierzemy w dużej mierze zależy od rozmieszczenia pomieszczeń.

 

Razem czy osobno?

Kawalerki możemy podzielić na te- gdzie salon oraz kuchnia zostały połączone oraz na te, gdzie kuchnia stanowi odrębne miejsce. W pierwszym przypadku należy pamiętać o tym, aby w kawalerce z otwartą przestrzenią wydzielić: strefę relaksu oraz strefę kuchenną. Da się to zrobić stosunkowo łatwo przy czym pamiętać trzeba o zachowaniu spójności aranżacyjnej. Nie oznacza to, że powielać musicie te same style, ale o to, aby te dwa pomieszczenia nawzajem się uzupełniały. Wracając do umownego podziału tych dwóch części, dobrym rozwiązaniem jest użycie okrągłego stołu np. Monza między salonem a kuchnią. Dzięki takiemu sposobowi uzyskamy linię podziału i dodatkowo mini kącik jadalniany. W drugim przypadku sytuacja jest nieco łatwiejsza, bo strefę kuchenną oraz relaksu mamy narzuconą z góry. Dlatego też możemy zdecydować się na wydzielenie niewielkiej sypialni, stawiając parawan lub podzielenia pomieszczenia na strefę pracy oraz odpoczynku, stawiając np. narożnik Basic II tyłem do biurka lub stolika.

 

Meble przydatne w kawalerce

By urządzić funkcjonalną kawalerkę potrzebujemy funkcjonalnych mebli. W pokoju, który ma być jednocześnie sypialnią znaleźć musi się rozkładana sofa lub narożnik skórzany. Na szczęście w ofercie dzisiejszych producentów znaleźć można rozwiązania sprzyjające zaoszczędzeniu miejsca. Tutaj warto wykonać skłon ku sofie kompaktowej, której część schowana jest w ścianie, a po rozłożeniu tworzy łóżko. Dobrym rozwiązaniem będzie również rozkładana kanapa narożna. Elastyczność producentów pozwoli na wybranie odpowiedniego materiału, a co za tym idzie dostosowanie narożnika do charakteru pomieszczenia. W tym miejscu warto zapoznać się z modelem Mikrus NL lub Mikrus II NL. Wspomniane narożniki z pewnością będą również dobrym rozwiązaniem ze względu na swoją funkcjonalność po prostu- siądzie na niej więcej osób. Pokój w kawalerce prócz sypialni musi pełnić funkcję miejsca, gdzie będziemy mogli przyjąć gości. W tym przypadku pomocnym meblem okaże się ławostół. Połączenie dwóch funkcji rozkładania oraz podnoszenia z pewnością ułatwi nam odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni. Może okazać się także idealnym miejscem do pracy. Tego typu stoły w swojej ofercie ma Halmar. W kuchni proponuję zastosowanie zamkniętych szafek. By ułatwić sobie życie, ludzie otaczają się mnóstwem przedmiotów. Ich nagromadzenie na małej przestrzeni, to już mały krok do katastrofy pod tytułem- bałagan . Decyzja o projekcie kuchni z zamkniętymi szafkami wiąże się z prostą zasadą- im mniej przedmiotów tym wizualnie zachowany porządek. Na maksymalne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni kuchennej pozwoli zastosowanie rozkładanego stolika lub rozkładanego blatu przymocowanego do ściany. W każdej kuchni liczy się ergonomia, by wykonać jak najmniej zbędnych ruchów na tak małej przestrzeni wykorzystajmy popularne rozwiązania stosowane w projektach kuchni. W tym przypadku na myśli mam wysokie kosze cargo. Ich atutem jest łatwy i szybki dostęp do przechowywanych rzeczy. Na końcu przejdę do łazienki, aby sprostać oczekiwaniom klientów i nie zastanawiać się zbyt długo co wybrać- wannę czy prysznic, producenci stworzyli hybrydę- wannę połączoną z prysznicem.

 

Jasno czy ciemno?

Zabawa światłem może okazać się zbawiennym pomysłem na tak małej przestrzeni jaką jest kawalerka. Pamiętajcie o tym, że jasne kolory mebli, ścian, dodatków optycznie powiększą wasze gniazdko. Istotna jest także sprawa okien i doświetlenia. Jeśli będziecie o nich pamiętać zwolennicy ciemniejszych kolorów będą mogli sobie na nie pozwolić.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel