Szafy

( ilość produktów: 263 )

 

Szafa to mebel znajdujący się chyba w każdym domu. Duże, pakowane szafy na ubrania to obowiązkowy element każdej sypialni i pokoju dziecięcego czy młodzieżowego. O ile do salonów najczęściej wybieramy obszerne szafy przesuwne z lustrem i z szufladami, w których bez przeszkód pomieścimy wszystkie ubrania, tak w przypadku pokoi dla dzieci warto poszukać szaf, które będą nie tylko praktyczne i pojemne, ale także oryginalne. Z myślą o najmłodszych oferta sklepu Resmar została poszerzona o kolorowe i efektowne szafy, które zachwycą każde dziecko. Szafy sypialniane dostępne są w różnych wariantach wielkościowych, gdzie mamy do wyboru szafy dwudrzwiowe, trzydrzwiowe i czterodrzwiowe.

Jak znaleźć najlepszą szafę?

Szafa to mebel znajdujący się w każdym domu. Mimo tego, że modne stały się w Polsce domy z garderobami, szafa nadal pozostaje nieodzownym elementem naszych wnętrz. Każda z nas marzy o wyżej wspomnianym meblu, po otwarciu którego naszym oczom ukaże się obraz dopasowanych ubrań zarówno pod względem kolorystycznym jak i typu. Myślę też, że zaaranżowana adekwatnie przestrzeń ułatwi nam wybór codziennej stylizacji i przyczyni się do odpowiedniego przechowywania ubrań. Warto zastanowić się jaką szafę wybrać czy tą z frontami przesuwnymi czy  otwieraną tradycyjnie. Jak się okazuje podjęcie jednoznacznej decyzji nie należy do najłatwiejszych. Zakup właściwiej szafy powinien być  przedsięwzięciem przemyślanym.

Co można ukryć w szafie?

Przystępując do zakupu szafy powinniśmy się zastanowić jakie wnętrze będzie dla nas najlepszym rozwiązaniem. Czy potrzebujemy dużo półek, wieszaków, dodatkowych koszy czy szuflad na przykład na bieliznę. Te ostatnie powinny znaleźć się najniżej.  Najwyżej zamontowane powinny być półki, na których poukładane będą rzeczy, po które sięgać będziemy rzadziej typu: poszewki, kołdry, koce. Odstęp od półek do drążka na ubrania powinien wynosić około 6 cm tak by swobodnie powiesić wieszaki. Maksymalna długość drążka jaką możemy znaleźć to 120 cm. By powiesić długie suknie i płaszcze i potrzebujemy 170 cm, na spódnice marynarki i kurtki przeznaczyć powinniśmy 120 cm, a koszule, spodnie, podkoszulki zajmą nam koło 100 cm. Do utrzymania porządku w szafie przyczynią się odpowiednie akcesoria. Pantograf na przykład umożliwi nam nie tylko wygodne zawieszanie i zdejmowanie ubrań, ale pozwoli na maksymalne wykorzystanie wolnego miejsca. Wymiary jakie są niezbędne do zamocowanie tego typu przedmiotu to od 45 do 115 cm szerokości. Inne przedmioty tego typu, które mogą znaleźć się w naszej szafie to: kosz na bieliznę, wysuwana podstawka na biżuterię, kosze o różnych wysokościach, wieszaki na spodnie, krawaty, półki na buty, stojaki na buty, uchwyty na żelazko czy odkurzacz. Decydując się na przechowywanie deski czy odkurzacza w szafie musimy wziąć pod uwagę miejsce jakie te przedmioty nam zajmą. Przyjmuje się, że na przegrodę tego typu musimy wygospodarować około 40 cm. Co raz częściej zdarza się tak, że tak szafa nie jest już wyłącznie przystanią dla ubrań. Swoje miejsce mają tam też buty. Odstęp półek w szafach do butów  damskich typu  kozaki wynosić powinien ok. 45 cm, męskich 30 cm, pozostałe obuwie 17 cm – 20 cm. Pomysłem godnym polecenia są także wieszaki na torby i apaszki. Dzięki odpowiedniemu przechowywaniu posłużą nam wiele lat. A my nie musimy martwić się tym w jaki sposób powyższe przedmioty upchać czy schować.  Możemy pożegnać się wieszakami przyklejanymi do boków szafek. Ogromnym atutem tego typu wieszaków jest ich mobilność. Wystarczy, że przewiesimy je do innego modułu w szafie i wieszaki na torebki mogą stać się wieszakami na spodnie.

Szafa przesuwna czy tradycyjna?

Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Producenci wyszli naprzeciw oczekiwaniom klientów i udało im się stworzyć bazę różnorodnych szaf. W małych mieszkaniach sprawdzą się szafy przesuwne czy zabudowy wnęk ze względu na to, że nie zajmą dużo miejsca za to schowamy w nich wszelkie niezbędne przedmioty. Z kolei postawienie szafy dwudrzwiowej w salonie  może okazać się strzałem w dziesiątkę. Nie dość, że wizualnie będzie stanowiła idealnie dopełnienie pozostałych mebli, to jeszcze zyskamy dodatkową przestrzeń na nasze rzeczy. Zastosowanie wewnątrz szafy zarówno drążka jak i półek to rozwiązanie o które coraz częściej pytamy. W przypadku szaf przesuwnych musimy pamiętać o tym, że drzwi zajmują około 10 cm głębokości szafy, ale po otwarciu nie zabierają przestrzeni. Sprawa ma się zupełnie inaczej w przypadku szaf tradycyjnych. Tutaj pamiętać musimy o tym, że skrzydło szafy zabierze nam określoną powierzchnię, ale ze względu na rozmieszczenie szuflad, półek, drążka może stanowić odpowiednie rozwiązanie. Tradycyjne szafy są płytsze, wbrew pozorom cecha ta może okazać się to pożądaną.

„Szafa pod wymiar”

To na jaką szafę, a konkretnej w jakim stylu się zdecydujemy zależy od tego czy dopasujemy ją do aranżacji panującej w naszym domu czy postanowimy, że będzie oryginalnym akcentem. Pamiętajmy, że front szafy to element, który widzi każdy gość. Nie tylko mówi wiele o tym w jakiej estetyce się lubujemy, ale także o domownikach i stylu życia. Jeśli jesteśmy zwolennikami jednolitej estetyki dobierzmy kolorystykę szafy do tej panującej w danym pomieszczeniu. Dzięki temu uzyskamy efekt harmonii i gustownie urządzonego wnętrza. Chcemy zaskoczyć odwiedzających nasz dom i dodać zaskakującego akcentu? Zdecydujmy się na fronty z grafiką bądź szkło lakierowane, matowe. Myślę, że w pomieszczeniach gdzie dominują barwy szarości, bieli taki obraz ubrany w aluminiowe ramy nada ciekawego charakteru naszemu wnętrzu. Uwielbiamy nowoczesne, minimalistyczne wnętrza, wybierzmy fronty lakierowane. Będą odbijały światło dzięki czemu dodatkowo pogłębią przestrzeń. Preferujemy klasyczne wnętrza strzałem w dziesiątkę okażą się drzwi o strukturze naturalnego drewna. Bliższa twemu sercu jest natura, z pewnością odnajdziesz się w stylu skandynawskim. Charakteryzuje się on wykorzystaniem forniru. Nierównomierne słoje noszące ślady ingerencji żywiołów podkreślą takie wnętrze. W dobie minimalizmu najbardziej pożądanymi są meble oraz sprzęty zintegrowane ze ścianą, wnętrzem. Dlatego też bardzo często we współczesnych aranżacjach spotkać się możemy z zabudowanymi wnękami mającymi nawet kilka modułów wewnątrz i frontów na zewnątrz. By urozmaicić drzwi, które mają wyglądać jak ściany stosuje się na nich niewielkie, powielone wzory w kształcie kwadratu. Wyglądają one jak obrazy zawieszone na ścianie.  Taki sam efekt uzyskamy, jeśli zdecydujemy się na fronty w szafie na przykład z ażurowymi wstawkami. W sposób taki  uzyskamy i ciekawy rezultat wizualny i funkcjonalność.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie szafy?

Ze względu na to, że większym powodzeniem cieszą się szafy przesuwne, zatrzymamy się przy tego typu meblu na dłużej. Każda szafa wewnątrz podzielona jest na moduły, które wyznaczone są przez ścianki. Chcemy by wszystkie nasze ubranie były powieszone naturalnym jest, że wybierzemy tą z drążkami wewnątrz. Zależy nam na półkach, zdecydować się możemy na mebel z półkami i drążkiem wewnątrz. Jeśli będziemy mieć możliwość wykonania szafy pod indywidualnie zamówienie możemy zdecydować się na „komin”. Jest to rząd szuflad o odpowiedniej szerokości umieszczone jedna pod drugą. Wyżej wspomnianą zabudowę stanowić może także rząd szuflad z koszykami na bieliznę czy inne przedmioty. Przestronna szafa to taka, w której zastosować możemy nawet kilka kominów. Pamiętajmy tylko o tym, aby mieć łatwy dostęp do poszczególnych modułów. Najwyżej położona powinna być tzw. półka pawlaczowa.

Ułożysz na niej rzeczy, po które rzadziej sięgasz typu sezonowe czy te o większych gabarytach. Taka półka może rozciągać się przez szerokość całej szafy. Decydując się na zakup szafy zwróćmy uwagę z jakiej grubości płyty jest wykonana. Tutaj najistotniejszy jest szkielet, ponieważ to on podtrzymuje całą konstrukcję. Ważne jest też by krawędzie płyty zabezpieczone były obrzeżem PCV najlepsze jest oczywiście to najgrubsze czyli 2mm. Zasadę działania możemy podzielić ze względu na sposób prowadzenia drzwi. Wyróżnia się: drzwi z prowadzeniem górnym, które poruszają się po torze górnym. W przypadku tym nie musimy stosować prowadnicy dolnej. Kolejny rodzaj to drzwi  z prowadzeniem dolnym.  Górna część stabilizuje drzwi, które przesuwają się na rolkach na dolnej prowadnicy.

Znajdziemy również te z prowadzeniem dolnym i górnym. Istotnym elementem szafy są prowadnice. W zależności od tego ile frontów ma mieć szafa tyle torów musi zostać zastosowanych w meblu. Oglądając szafy zwracajcie uwagę  na to jaki rodzaj prowadnicy został zastosowany, czy do drzwi szafy przyklejone są paski uszczelniające tzw. szczotki przeciwkurzowe, które mają za zadanie tłumić dźwięk tworzący się w momencie uderzenia front. Bardzo istotnymi elementami odpowiadającymi za działanie drzwi są wózki. Muszą one mieć zabezpieczenia, które odpowiadać będą za utrzymanie drzwi i chronić przed ich wypadnięciem. Muszą one  być wykonane z dobrych materiałów, ponieważ utrzymanie drzwi ważących 50 kg to nie lada wyzwanie.

W przypadku lżejszych drzwi zastosować można prowadniki z tworzyw sztucznych. Nawet jeśli nasza szafa będzie wykonana z najlepszych materiałów musimy pamiętać o tym, że należy o nią dbać. Pamiętajcie o systematycznym odkurzaniu, przecieraniu torów, chronienia wózków przed kurzem i zanieczyszczeniami. Wystarczy, że przy okazji porządków użyjemy w tym celu odkurzacza.

pixel