Jak prawidłowo zmierzyć kuchnię pod meble kuchenne i AGD?

2022-02-24
Jak prawidłowo zmierzyć kuchnię pod meble kuchenne i AGD?

Przypuśćmy, że planujesz remont kuchni albo urządzasz kuchnię w swoim nowym gniazdku. Znalazłaś już wymarzone meble kuchenne, którymi chcesz umeblować swoją przestrzeń kuchenną. Chcesz je zamówić, ale nie wiesz jeszcze, czy wszystko co chcesz mieć w swojej kuchni, się w niej zmieści. Podpowiadamy: Podstawą do zrealizowania wymarzonej kuchni jest prawidłowy pomiar. O tym, jak go wykonać, przeczytasz w naszym tekście.

granatowe meble kuchenne ze złotymi uchwytami

Zobacz wszystkie meble kuchenne>>

Prawidłowy pomiar kuchni, czyli jaki?

Dlaczego prawidłowy pomiar pomieszczenia jest tak ważny? A no dlatego, że jest bazą dla całego projektu. Dzięki prawidłowemu pomiarowi i na jego podstawie będziesz mogła podjąć decyzję m.in. odnośnie tego, co w Twojej kuchni na pewno się zmieści, a co nie i z czego ewentualnie będziesz musiała zrezygnować.

Powiedzmy sobie szczerze: jeśli popełnisz błędy w pomiarze, będą się one powielać na każdym etapie urządzania kuchni, a na światło dzienne wyjdą najpewniej na samym końcu. Wtedy ich poprawa będzie kosztować sporo pracy, nerwów i pieniędzy. Żeby tego wszystkiego uniknąć, skorzystaj z naszych wskazówek.

A więc w jaki sposób samodzielnie zaplanować własną kuchnię i cieszyć się meblami kuchennymi? Jak wykonać prawidłowy pomiar kuchni? Prościej mówiąc, jak prawidłowo zmierzyć kuchnię? Postaramy Ci się to wyjaśnić w kilku krokach. Zobacz, bo zaplanowanie kuchni samodzielnie, nie jest takie trudne, jak mogłoby się wydawać.

Zobacz gotowe zestawy mebli kuchennych

Jak prawidłowo zmierzyć kuchnię?

jak prawidłowo zmierzyć kuchnię

Krok 1: Dokładnie zmierz każdą ze ścian

Zanim przystąpisz do składania zamówienia, musisz dokładnie zmierzyć pomieszczenie, w którym mają znaleźć się meble kuchenne. Musisz ustalić szerokość, długość i wysokość wnętrza. Najlepiej byłoby zmierzyć każdą ścianę z osobna , a więc jej wysokość, szerokość i długość. Każda ze ścian powinna zostać zmierzona w trzech miejscach: przy podłodze, ok. 200 cm i ok. 100 cm od podłogi. Dzięki takiemu, dokładnemu pomiarowi, będziesz mógł ocenić, czy ściany są proste oraz czy szafki dolne i górne powinny mieć taką samą szerokość. Projektując, weź pod uwagę najmniejszy z trzech wymiarów.

Krok 2: Zmierz otwory w ścianach

Kolejnym ważnym krokiem jest pomiar poszczególnych odcinków ścian, a więc odległości od narożników do okna z obu jego stron. Na kartce ze swoim szkicem zaznacz okno lub okna. Na szkicu uwzględnij też parapet. Zmierz wysokość i szerokość drzwi, wnęk oraz innych, stałych elementów

Krok 3: Zaznacz elementy wystające ze ściany

Na plan wnętrza nanieś skrupulatnie: przyłącza wodno-kanalizacyjne, przyłącza elektryczne, przyłącza gazowe, wodomierze, włączniki oświetlenia i gniazdka elektryczne. Ustal, na jakiej wysokości się znajdują oraz w jakim odstępie znajdują się od ściany.

prawidłowy pomiar kuchni

Krok 4: Ustal prawidłową lokalizację sprzętów AGD

Musisz wiedzieć, że sprzęty takie jak zmywarka, piekarnik, i lodówka nie mogą znajdować się przed przyłączami elektrycznymi i wodno-analizacyjnymi. Montaż sprzętów AGD do zabudowy, a więc zmywarki, lodówki i piekarnika, za przyłączami elektrycznymi i wodno-kanalizacyjnymi, uniemożliwi prawidłowy montaż pod blatem. Nie będą one znajdować się w jednej linii zabudowy w stosunku do pozostałych szafek.

Krok 5: Zaznacz kierunki otwierania drzwi i okien

Kolejnym, ważnym etapem przy pomiarze kuchni jest dokładne oznaczenie kierunku otwierania się drzwi i okien w pomieszczeniu. Dlaczego to takie ważne? Bo projektując, możesz sobie sam zablokować możliwość ich otwierania.

sprawdzanie poprawności kąta przy projektowaniu zabudowy kuchennej

Krok 6: Sprawdź poprawność kąta

Weryfikacja kątów między między ścianami jest jednym z kluczowych elementów przy projektowaniu zabudowy kuchennej. Jak prawidłowo to zrobić? Należy wyznaczyć punkty w odległości 80 cm i 60 cm od narożnika, a następnie zmierzyć przekątną między nimi. Jeśli sprawdzona odległość będzie równa 100 cm, będzie to oznaczać, że kąt między ścianami ma 90 stopni.

Zobacz wszystkie kolekcje mebli kuchennych dostępne w Resmar.pl >>

prawidłowy pomiar kuchni zdjęcie pomocnicze

Krok 7: Wykonaj zdjęcie pomocnicze Przedostatnim krokiem będzie wykonanie zdjęcia Twojej kuchni. Zdjęcie powinno przedstawiać wnętrze z wszystkimi istotnymi przyłączami elektrycznymi, wodno-kanalizacyjnymi itd.

Kuchnie systemowe w naszym internetowym sklepie

W naszym internetowym sklepie meblowym Resmar.pl możesz kupić swoje wymarzone meble kuchenne. Możesz skorzystać z gotowych zestawów mebli kuchennych lub skomponować swój własny komplet mebli kuchennych, dostosowany do swoich potrzeb i warunków metrażowych. W razie wątpliwości możesz skorzystać z pomocy naszym doradcą i umówić się nim na rozmowę.

Szukasz wymarzonej kuchni?

Wiem, że możesz mieć wątpliwości, jakie szafki dobrać tak, aby doskonale wpasowały się w przestrzeń w Twojej kuchni.

Kuchnie modułowe

Mam na imię Sylwia i pomogę Ci dobrać meble do Twojej kuchni. Zarezerwuj rozmowę ze mną w dogodnym dla Ciebie terminie.

Razem skomponujemy kuchnię, którą pokochasz!

Pokaż więcej wpisów z Luty 2022
pixel