Skóra naturalna - ponadczasowa, praktyczna i uniwersalna - za co tak kochamy skórzane meble?

2022-01-21
Skóra naturalna - ponadczasowa, praktyczna i uniwersalna - za co tak kochamy skórzane meble?

Skórzane meble przywodzą na myśl eleganckie salony i bogate wnętrza. To komfort, dzięki któremu odpoczynek nabiera zupełnie nowego znaczenia. Ale skąd wzięło się to zamiłowanie do skórzanej tapicerki i w jaki sposób zyskała taką popularność? Dziś opowiemy sobie na temat jednego z najstarszych i najwytrzymalszych materiałów tapicerskich, jakim jest skóra naturalna. W tym artykule dowiesz się wszystkich najważniejszych rzeczy na temat naturalnej skóry. Czy warto w nią zainwestować i czy jest to materiał dla Ciebie? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań czekają na Ciebie w tym artykule. 

czarna sofa ze skóry naturalnej Carlo na drewnianych nogach 

Zobacz wszystkie meble skórzane

Z pałacu do domu - czyli krótka historia o skórzanych meblach 

Skóra naturalna jest powszechnie stosowana już od setek lat. Już nasi odlegli przodkowie wiedzieli jak dobrze wykorzystać cechy tego surowca. Wytwarzano z niego obuwie, elementy pancerza, sakwy, rękawice, namioty oraz narzędzia rzemieślnicze. Historia skórzanych mebli jest naprawdę długa. Sięga jeszcze czasów starożytnego Rzymu, gdzie zamożni patrycjusze wypoczywali na wygodnych szezlongach ze skórzaną tapicerką. Wówczas był to produkt zarezerwowany wyłącznie dla najbogatszych i symbolizował luksus oraz wysoki status społeczny pana domu. Nie każdy więc mógł sobie pozwolić na tego typu zakup. Z biegiem czasu skóra naturalna była wykorzystywana na szerszą skalę. Nie nastąpiło to jednak szybko. Powodem był długi, drogi i skomplikowany sposób obróbki, który trwał ponad rok.

Przez kilkaset lat meble z obiciem skórzanym wciąż pojawiały się wyłącznie na dworach i w pałacach. Ceniono je przede wszystkim za ich wytrzymałość, elastyczność i piękny niepowtarzalny wzór. Dopiero w XIX wieku dzięki zastosowaniu nowych, dużo szybszych i znacznie tańszych technik obróbki, meble skórzane stały się bardziej powszechne. W latach 60-tych XX wieku naturalna skóra stała się na tyle popularna, że każdy chciał mieć ją w swoim salonie. Nastała nowa moda na meble skórzane i co ciekawe trend ten utrzymuje się do dziś. Czasy się zmieniają, a skóra naturalna wciąż zachwyca. Dzięki nowoczesnej technologii każdy z nas może wybrać rodzaj materiału, odcień oraz fakturę skórzanej tapicerki. Mało tego, obecnie na rynku dostępnych jest tak wiele różnych modeli, więc można wybrać dla siebie mebel w każdym stylu, kształcie i rozmiarze.  

Szare skórzane meble do salonu z funkcją relaks 

Skóra naturalna - obalamy mity na jej temat!

Skóra naturalna jest zimna - czy aby na pewno?

Naturalna skóra to surowiec, który adaptuje się do warunków otoczenia. Gdy więc w pomieszczeniu jest chłodno, skóra też będzie miała podobną temperaturę. Jeśli jednak usiądziesz na skórzanym fotelu lub sofie, jego tapicerka szybko rozgrzeje się pod wpływem ciepła Twojego ciała. Możesz więc wygodnie się rozsiąść i cieszyć upragnionym czasem relaksu na ciepłym, skórzanym meblu wypoczynkowym. 

Ekskluzywna sofa skórzana w stylu chesterfield Cuba w skórze naturalnej

Czy zatem można powiedzieć, że skóra jest zimna? Daleko idąca myśl wynika z porównania tkaniny materiałowej, która jest miękka w dotyku i temperatura nie ma na nią znaczącego wpływu. 

Kolejną rzeczą którą należy wziąć pod uwagę jest typ wykorzystanej skóry. Przykładowo skóry Vintage i Extra uważane są przyjemne w dotyku i ciepłe. Oba te rodzaje materiału charakteryzują się przeszlifowaną, matową powierzchnią, która w dotyku przypomina aksamit.

Tapicerka ze skóry naturalnej pęka i szybko się niszczy 

Zanim skóra naturalna stanie się częścią Twojej sofy czy fotela, zostaje poddana specjalnym procesom przygotowawczym, po których materiał staje się wyjątkowo wytrzymały. Pamiętaj jednak, że jak każdy produkt naturalnego pochodzenia, skóra naturalna wymaga odpowiedniej konserwacji. I właśnie tu pojawia się problem. Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest regularna pielęgnacja skórzanej tapicerki. Jeżeli chcesz zachować wszystkie właściwości skóry i cieszyć się swoimi skórzanymi meblami przez długie lata, używaj środków konserwujących. Wystarczy, że co jakiś czas, np raz na tydzień przy okazji robienia porządków domowych, przetrzesz skórzaną tapicerkę szmatką, nasączoną specjalnym preparatem czyszczącym. Środki te nawilżają skórę, zachowują jej sprężystość i tworzą specjalną warstwę ochronną, dzięki której surowiec jest odporny na powierzchowne uszkodzenia mechaniczne, obtarcia, wysuszanie czy pękanie.  

Meble ze skóry naturalnej są drogie? - kiedyś to było... drogo

To zdanie w obecnej sytuacji brzmi bardziej jak stereotyp. Przez wiele lat meble skórzane rzeczywiście były zarezerwowane dla osób z większymi portfelami i nie każdy mógł sobie pozwolić na taki luksus. Piękne, eleganckie i wygodne meble wypoczynkowe do salonu dziś są dostępne niemal dla każdego. Oczywiście czasem jedna wypłata nie wystarczy, ale obecnie stosunkowo koszt jest dużo niższy niż kiedyś. Co się zmieniło? Po pierwsze status społeczny, a po drugie technologia, która znacznie się rozwinęła. Udoskonalony proces produkcji sprawił, że tkaniny tapicerskie, dostępne na rynku, mają coraz lepsze właściwości. Dotyczy to również tańszych materiałów, takich jak bycast czy skaj, które coraz bardziej przypominają skórę naturalną. Dzięki nowej technologii alternatywne materiały tapicerskie zyskały na wytrzymałości, a ich wygląd stał się bliższy naturalnej skórze. Obecnie skóra naturalnego pochodzenia wcale nie jest dużo droższa od zamienników, a nierzadko nawet zapłacimy za nią mniej niż za materiały ją imitujące lub niektóre rodzaje tkaniny tapicerskiej. 

Narożnik Bazalt z regulowanymi zagłówkami 

Skóra naturalna sprzedawana w rolkach, na metry 

Przyznam szczerze, że brzmi to dość ciekawie, szczególnie, iż niektórzy naprawdę myślą, że to prawda. Jak sama nazwa wskazuje, skóra naturalna jest naturalnym surowcem. Pozyskujemy ją ze zwierząt, które mają ograniczony rozmiar. Pomimo tego, że skóra zwierzęca poddana jest znacznej obróbce, nigdy nie będzie sprzedawana w rolce, ponieważ jest to po prostu niemożliwe. Zupełnie inaczej jest z tkaniną sztuczną, która może być wytwarzana bez ograniczeń i na dużo większą skalę. Warto wspomnieć, że każdy błam skóry pochodzi z innego zwierzęcia. Zatem mamy w nim zestaw unikalnych cech, takich jak blizny, ugryzienia oraz układ żył o zróżnicowanej fakturze. Sprawia to, że każdy skórzany mebel jest wyjątkowy i niepowtarzalny.

Skórzane meble wyłącznie do wytwornych wnętrz w starym, klasycznym stylu

Nic bardziej mylnego. Najnowsze trendy wnętrzarskie pokazują, że skóra naturalna to materiał z olbrzymim potencjałem. Doceniają go zwolennicy eleganckich, klasycznych wnętrz oraz osoby, które preferują nowoczesny design. Niezależnie od wybranego stylu, meble skórzane nadają pomieszczeniu prestiżu i elegancji. Nowoczesne sofy, narożniki i fotele skórzane z funkcją relaks posiadają charakterystyczne przeszycia, pikowania i marszczenia. Znajdziesz także proste bryły bez zbędnych dodatków, które będą cennym dopełnieniem minimalistycznych, modernistycznych lub industrialnych aranżacji. Szeroka gama kolorów wybarwienia tapicerki pozwala też dobrać odcień, który perfekcyjnie zaprezentuje się w Twoim salonie. 

Jasny narożnik w skórze naturalnej  

Zalety i wady tapicerki z naturalnej skóry

Skóra naturalna to materiał, który kojarzymy raczej z luksusem, a więc mamy do czynienia z produktem z wyższej półki. Postaramy się teraz przyjrzeć jej najważniejszym cechom, dzięki którym skórzana tapicerka zyskała taką renomę. 

Zalety skórzanej naturalnej tapicerka

  1. Duża wytrzymałość - skóra naturalna jest niezwykle wytrzymałym materiałem i gdy się o nią dba, używając odpowiednich środków zabezpieczających, może służyć znacznie dłużej niż tkaniny tapicerskie.
  2. Niepodważalny komfort i wygoda - skórzane meble znane są ze swojej wyjątkowej wygody i dlatego większość mebli wypoczynkowych jest wyposażona właśnie w skórzaną tapicerkę. Rozkładane fotele z funkcją masażu, miękkie sofy z zagłówkami, podłokietnikami i podnóżkami to komfort, o którym marzy wielu z nas.    
  3. Łatwość w utrzymaniu czystości - skórzaną tapicerkę znacznie łatwiej wyczyścić niż welur, czy inne materiały tkaninowe. Skóra posiada warstwę ochronną, która skutecznie zabezpiecza przed wilgocią więc, wyleje Ci się sok lub napój, wystarczy, że przetrzesz zabrudzoną powierzchnię wilgotną szmatką, a plama zniknie bez szorowania. 
  4. Elastyczność - skóra naturalna posiada charakterystyczne marszczenia i pory w swojej strukturze, dzięki czemu materiał oddycha i jest elastyczny, co znacząco wpływa na jego wytrzymałość. 
  5. Idealny materiał dla alergików - właściwości skóry naturalnej czynią z niej materiał doskonały dla osób, które cierpią na różnego rodzaju alergie
  6. Wysoka jakość wykonania - skórzane meble wykonane są z niebywałą precyzją, a do ich budowy wybierane są najwyższej jakości surowce. Jest to produkt premium, dlatego producenci tym bardziej starają się zadowolić każdego klienta.
  7. Uniwersalność - skórzane meble pasują do większości współczesnych stylów wnętrzarskich. Możesz urządzić z ich udziałem klasyczny salon, elegancki apartament, jak również nowoczesny pokój gościnny. Znajdziesz też skórzane meble do wnętrz loftowych, glamour, skandynawskich, modernistycznych, high-tech czy minimalistycznych. 
  8. Powłoka ochronna - skórzana tapicerka posiada warstwę ochronną, która chroni przed promieniami UV. Ta sama powłoka pomaga w utrzymaniu czystości i zapobiega wysuszaniu skóry. Z biegiem czasu bariera ta niestety zanika, dlatego należy stosować odpowiednie środki konserwujące. 

Fotel Boston ruchome zagłówki skóra naturalna 

Wady skórzanej tapicerki

  1. Konieczność regularnego czyszczenia - skórzana tapicerka wymaga więcej uwagi niż zwykły materiał. Zabrudzenia, które zatykają pory skórzanej struktury powodują jej wysuszanie, co prowadzi do obtarć i zniszczenia powłoki ochronnej. Należy więc regularnie czyścić skórzaną tapicerkę i szybko reagować na ewentualne zabrudzenia. 
  2. Przebarwienia skórzanej tapicerki - problem ten dotyczy głównie jasnych powierzchni, na których po prostu wyraźniej widać zabrudzenia. Na co powinniśmy uważać? Jasna tapicerka ze skóry naturalnej może ulec przebarwieniom wówczas, gdy bardzo się nagrzeje i ma bezpośredni kontakt z materiałem takim jak jeans lub ortalion. Meble tapicerowane skórą o ciemnym wybarwieniu pozbawią Cię tego ryzyka. 
  3. Wentylacja - mocno zabudowana struktura skóry powoduje, że przewiew jest tu znikomy. Nie każdemu może to odpowiadać, szczególnie w cieplejsze dni.  

Skóra naturalna wczoraj, dziś i jutro

Skóra naturalna wykorzystywana jest w przemyśle meblowym już od setek lat, a jednak wciąż potrafi zaskoczyć i dosłownie wbić nas w fotel. Nowe, świeże bryły, wyszukane kształty i modna kolorystyka sprawiają, że skórzane meble wciąż cieszą się niezwykłą popularnością. 

Jeżeli szukasz wysokiej jakości skórzanych mebli wypoczynkowych, zachęcamy do zapoznania się z ofertą naszego sklepu meblowego Resmar.pl. W naszym katalogu znajdziesz skórzane sofy z unoszonym podnóżkami i zagłówkami, eleganckie fotele z funkcją relaks i możliwością masażu oraz stylowe tapicerowane narożniki obite naturalną skórą. Wejdź i zobacz nasze skórzane meble!  

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2022

Dbamy o Twoją prywatność

Sklep korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką dotyczącą cookies. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce. Więcej informacji na temat warunków i prywatności można znaleźć także na stronie Prywatność i warunki Google.

Zamknij
pixel