Jak czyścić sofę skórzaną

2019-06-07
Jak czyścić sofę skórzaną

Skórzane meble to kwintesencja ekskluzywności, elegancji i klasy. Ustawione we wnętrzu przykuwają wzrok i budzą zainteresowanie. Doskonale podkreślają prestiż pomieszczenia i sprawiają, że nabiera ono luksusowego charakteru. Pięknego wyglądu tych mebli nie da się utrzymać jednak długo jeśli nie będą one odpowiednio pielęgnowane i czyszczone. Szczególną rolę w każdym salonie odgrywa sofa. Wyznacza strefę odpoczynku i relaksu. Skórzana sofa jest dobrym wyborem- naturalny materiał jest wytrzymały, miły dla skóry i pięknie wygląda. Jeśli zdecydujemy się więc na skórzaną sofę warto poznać metody jej czyszczenia. Dzięki temu posłuży ona na bardzo długo i nawet po wielu latach użytkowania nadal zachwycać będzie swoim nienagannym wyglądem. Jak czyścić skórzaną sofę?

 

Czyszczenie skórzanej sofy domowymi sposobami

Pierwszym etapem czyszczenia sofy jest jej regularne odkurzanie. Warto to robić przynajmniej raz na tydzień. W ten sposób pozbędziemy się z jej powierzchni wszelkich zanieczyszczeń, kurzu, okruszków itp. Odkurzanie przygotuje powierzchnię skórzaną do dokładnego umycia. Można to zrobić za pomocą wody wymieszanej z mydłem. Do mycia należy użyć ściereczkę, którą tylko namaczamy w wodzie po czym dokładnie wyciskamy. Należy pamiętać by była ona tylko wilgotna, a nie mokra, gdyż nadmiar wody jest szkodliwy dla skóry. Ściereczką przecieramy dokładnie powierzchnię sofy. Jeśli znajdują się na niej plamy lub zabrudzenia, które są trudne do usunięcia, do ich wyczyszczenia można posłużyć się np. szczoteczką do zębów, którą po zanurzeniu w roztworze wody i płatków mydlanych czyścimy plamy. Ostatnim etapem pielęgnacji skórzanej sofy jest jej impregnacja. Tutaj najlepiej posłużyć się gotowymi, profesjonalnymi środkami przeznaczonymi do konserwacji mebli skórzanych. Używając ich należy postępować zgodnie z załączoną do opakowania instrukcją. Częstym problemem pojawiającym się w przypadku mebli skórzanych są zabrudzenia powstałe na jasnej skórze po kontakcie z jeansową odzieżą. W przypadku takiego zabrudzenia też najlepiej skorzystać z gotowego środka.


Gotowe środki do czyszczenia sofy skórzanej

Do czyszczenia oraz pielęgnacji sof skórzanych dostępnych jest także wiele specjalnych środków. Najczęściej sprzedawane są one w zestawach. Składają się z preparatu czyszczącego, a także środka konserwującego np. kremu ochronnego. Zdarza się, że do takiego kompletu dołączona jest także specjalna szmatka lub gąbka do czyszczenia. Środki takie można kupić w sklepach z meblami skórzanymi w supermarketach lub zakładach tapicerskich. Warto pamiętać, że dobre środki nie zawierają rozpuszczalników, dzięki czemu nie szkodzą skórzanej powierzchni. Używane regularnie skutecznie powstrzymają osadzanie się brudu i tłuszczu. W przypadku używania gotowych profesjonalnych środków do czyszczenia mebli skórzanych przed ich użyciem także należy odkurzyć najpierw mebel. Potem wystarczy nanieść preparat na ściereczkę lub gąbkę i przetrzeć nią mebel. Na koniec nanieść na powierzchnię sofy krem ochronny, który zabezpieczy skórę przed zabrudzeniami i sprawi, że pozostanie ona przyjemna w dotyku i miękka. Na rynku dostępne są także preparaty, które pozwolą odświeżyć starą, sztywną, a nawet zniszczoną skórę. Środki te zmiękczą ją i odnowią. Takie preparaty niwelują także efekt trzeszczenia charakterystyczne dla starej powierzchni ze skóry.

Warto wspomnieć także o specjalnych zestawach do skóry kolorowej są wśród nich np. kremy samomaskujące . Stosuje się je kiedy skóra ulegnie odbarwieniu. Można znaleźć także preparaty retuszujące, które nanosi się w miejscach splamionych i popękanych. Dostępne są one w kilkunastu najczęściej występujących kolorach. Jeśli nie możemy znaleźć odpowiedniego odcienia można zamówić go indywidualnie w sklepie.

Czyszcząc meble skórzane gotowymi środkami należy zawsze postępować zgodnie z instrukcją i zaleceniami producenta. Tylko wtedy ,mamy gwarancję, że skóra zostanie dobrze wyczyszczona i zachowa swój piękny wygląd.

Skórzana sofa pozwoli stworzyć eleganckie i stylowe wnętrze. Warto więc wybrać ją do swojego salonu. Wbrew pozorom pielęgnacja jej wcale nie jest kłopotliwa. Wystarczy tylko trzymać się powyższych wskazówek, a z pewnością mebel ten na długo będzie prawdziwą ozdobą wnętrza.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel