Systemy rozkładania kanap i narożników z funkcją spania. Który będzie dla Ciebie najlepszy?

Stojąc przed wyborem kanapy lub narożnika do salonu, zastanawiamy się, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Warto zdać sobie sprawę, że wybór koloru tapicerki oraz konkretnego modelu, to niejedyna zagwozdka.
Spać okazjonalnie czy codziennie?
Decydując się na zakup kanapy,sofy bądź narożnika, musimy zastanowić się nad tym, czy będzie ona również miejscem do spania. Przy zakupie sofy, która ma być miejscem noclegowym dla naszych gości albo miejscem do spania każdego dnia, warto zrobić mały research odnośnie ofert dostępnych na rynku. Sofy i narożniki z funkcją spania mają zastosowane w meblu różne systemy rozkładania. To od nich będzie zależeć jakość naszego snu, wygoda korzystania z funkcji spania oraz na przykład to, czy mebel jest wyposażony w pojemnik na pościel.
W tym tekście zaprezentujemy jakie mechanizmy występują w sofach i narożnikach rozkładanych. Scharakteryzujemy każdy z nich i podpowiemy, który system będzie najlepszy dla Ciebie.
Delfin najczęściej w narożnikach
Najpopularniejszy jest obecnie na rynku system Delfin . To mechanizm stosowany głównie w narożnikach. Jest szybki i łatwy w obsłudze.
Aby móc korzystać z rozłożonego tym sposobem narożnika, należy wysunąć wózek znajdujący się pod siedziskiem, a następnie pociągnąć leżący na nim materac za specjalny uchwyt. W ten sposób uzyskujemy powierzchnię do spania .
W drugiej części narożnika (nazywanej szezlongiem lub leżanką) znajduje się najczęściej pojemnik na pościel.
System rozkładania sof Delfin uważany jest za jeden z najwygodniejszych systemów do spania. Powierzchnia spania, jaką uzyskamy po rozłożeniu narożnika, jest nie tylko duża, ale i wygodna.
Propozycja narożnika z funkcją rozkładania Delfin: Narożnik Mistral
System DL
Mechanizm ten jest stosowany zarówno w narożnikach, jak i sofach. Jest to system praktyczny i bardzo wygodny . Aby rozłożyć kanapę za pomocą tego systemu, należy najpierw wysunąć siedzisko, a potem złożyć oparcie. W ten sposób możemy sprawnie uzyskać równą i wygodną powierzchnię do spania . Minusem tego mechanizmu jest to, że materac nie jest równomierny. Na plus jest na pewno to, że pod siedziskiem znajduje się pojemnik.
Przykład narożnika z funkcją rozkładania DL: Narożnik Arni
System klik-klak
Powinna go znać zdecydowana większość z nas. Mechanizm ten był bowiem stosowany w popularnych kilka i kilkanaście lat temu wersalkach . Aby rozłożyć kanapę za pomocą tego mechanizmu, należy unieść siedzisko, a następnie dociśnąć go w stronę oparcia do momentu usłyszenia charakterystycznego dźwięku "klik". Kolejnym krokiem jest opuszczenie siedziska. Wówczas usłyszymy "klak", które będzie oznaczać, że wersalka jest już gotowa do spania.
Pod siedziskiem takiej wersalki znajduje się duży schowek na pościel . Trzeba zaznaczyć, że wersalka z klik-klakiem posiada charakterystyczne wgłębienie na środku powierzchni spania. Ta nierówność może być powodem bóli kręgosłupa lub innych dolegliwości . Wersalki wymagają również odsunięcia od ściany.
Przykład wersalki z systemem klik-klak: Wersalka Bawaria
System belgijski
Belgijski system rozkładania nazywany jest także sedakiem . Jest często porównywany do systemu łóżek polowych. Łóżko z mechanizmem belgijskim rozkłada się w dosyć prosty sposób. Należy wyciągnąć stalową lub aluminiową konstrukcję ukrytą tuż pod siedziskiem. Konstrukcję należy postawić na nogach. Powierzchnię do spania tworzy jednolity i komfortowy materac piankowy. Mówiąc krócej: wystarczy wysunąć siedzisko i znajdujący się w oparciu materac. Co ważne, sofa rozkładana w systemie belgijskim nie posiada pojemnika na pościel .
System belgijski sprawdzi się najlepiej, jeśli z sofy korzystamy tylko okazjonalnie. Rozwiązanie to nie sprawdzi się, jeśli kanapa ma służyć do codziennego spania. Metalowa konstrukcja i cienki materac nie będą zbyt komfortowe dla naszego snu.
Przykład sofy z mechanizmem belgijskim: Sofa Borys
Mechanizm wózek
Jest w praktyce podobny do systemu belgijskiego, dlatego nazywany jest również systemem rozkładania półbelgijskim. Jak obsługuje się kanapę z mechanizmem wózek? Należy zacząć od wyciągnięcia wózka (wyposażonego w kółka), który jest ukryty pod siedziskiem. Następnie, aby uzyskać powierzchnię spania, należy odwrócić miękką część siedziska i rozłożyć ją na wysuniętą konstrukcję .
Ten rodzaj rozkładania zapewnia stosunkowo dużą przestrzeń spania i nie wymaga odsuwania od ściany.
Przykład narożnika z mechanizmem wózek: Narożnik Jordania
System włoski
Stelaż włoski to rozwiązanie, które polecane jest do spania codziennego . Rozłożenie mebla z tym systemem rozpoczynamy od pociągnięcia oparcia. W tym momencie oparcie i siedzisko ulegają złożeniu, a spod nich wysuwa się pełnowymiarowy i wygodny materac. W ten sposób uzyskujemy równą i komfortową powierzchnię spania. Rozkładanie mebla z tym systemem jest szybkie i co ważne, nie wymaga odsuwania go od ściany.
Główną zaletą tego mechanizmu jest bardzo duża powierzchnia spania. Po rozłożeniu leżanki, mamy do dyspozycji gruby oraz obszerny materac. Dodatkowo stelaż jest bardzo wytrzymały oraz stabilny. Każda noc spędzona na takiej sofie będzie przyjemna i komfortowa. Musimy jednak pamiętać, że kanapa z systemem włoskim po złożeniu jest dosyć duża. Nie zawsze będzie więc najlepszym rozwiązaniem.
System puma
Aby rozłożyć tego typu kanapę, należy delikatnie unieść siedzisko, kierując ruch do siebie, a następnie delikatnie opuścić tę częśc ku dołowi. W trakcie wykonywania tego ruchu, druga część leżanki rozkłada się samoistnie . Miejsce do spania jest tym sposobem już gotowe.
Zaletą tego rozwiązania, jest szybkość działania oraz fakt, iż żaden z elementów nie przesuwa się po podłodze. Istnieje więc bardzo małe ryzyko, że nasza posadzka zostanie porysowana czy uszkodzona. W modelach kanap z systemem puma najczęściej znajduje się pojemnik na pościel.
Podsumowanie
To, jaką sofę rozkładaną wybierzemy, zależy oczywiście od nas samych. Warto jednak pamiętać, że do spania codziennego najlepiej sprawdzą się systemy rozkładania sof typu DL, włoskie, “pumy”, “delfiny” bądź “wózki”. Jeśli natomiast kanapa będzie przez nas użytkowana jedynie okazjonalnie, nic nie stoi na przeszkodzie by zdecydować się na system belgijski czy “klik-klak”.