Stylowy pokój dla małej dziewczynki - jakie meble i dodatki do pokoju dziewczęcego?
Wymarzony pokój dla dziewczynki - na co zwrócić uwagę?
Jaki powinien być pokój dla małej dziewczynki? Cukierkowy różowy, energiczny żółty, a może stonowany szary? Niezależnie od Twoich upodobań, pokój powinien spełniać potrzeby malej lokatorki i po prostu się jej podobać. Warto wspólnie zdecydować, jakie kolory będą w nim królować i jaki motyw podoba się dziewczynce. Może się okazać, że cukierkowy róż wcale nie jest jej kolorem marzeń. Może masz w domu energiczną i szaloną dziewczynę o wybujałej wyobraźni? A może delikatną księżniczkę, która uwielbia bawić się lalkami i marzy o baśniowym pokoju?
Razem zastanówcie się, jak będzie wyglądać pokój marzeń dla dziewczynki, a Ty zadbaj by wystrój był spójny i estetyczny. Pamiętaj jednak, że poza wyglądem, pokój powinien spełniać potrzeby dziecka, być funkcjonalny i wygodny a także bezpieczny. Wygląd i styl ma oczywiście duże znaczenie, dlatego że młoda dama powinna chętnie spędzać w nim czas i lubić swój pokój. Jest jednak wiele kwestii poza wyglądem, które trzeba wziąć pod uwagę, zanim urządzi się pokój dla dziewczynki.
Zanim urządzisz pokój dla dziewczynki - dobry plan to podstawa
Przed pierwszym pociągnięciem pędzla i kupnem mebli spędź ze swoim dzieckiem chwilę i spróbujcie ustalić, co się mu podoba. Żeby było łatwej możesz pokazać dziewczynce różne zdjęcia pokoi i rozwiązania, które rozważasz. Zapytaj, czy podobało jej się w pokoju koleżanki albo kuzynki. Jeśli dziewczynka jest na to za mała, możesz bez jej udziału wybrać coś neutralnego, czyli styl nowoczesny o stonowanych barwach i przyjaznych dodatkach. Zobacz też, czym lubi się bawić i zastanów się, jaki ma temperament. Czasem pastelowy pokój może być zbyt nudny dla energicznej dziewczynki, a czasem może być tak, że spokojne dziecko poczuje się przytłoczone w pokoju z mocnymi barwami. Pamiętaj, że łatwiej jest ożywić pokój energicznymi dodatkami, niż zmieniać kolorystykę ścian i mebli. Pomyśl także nad budżetem, którym dysponujesz. To oczywiście będzie także miało wpływ na to, jakie meble i dodatki wybierzesz do pokoju swojego dziecka.
Wybór motywu, czyli pokój tematyczny dla dziewczynki
Gdy mały bobas rośnie, bez trudu zauważysz, że co jakiś czas przechodzi różne fazy fascynacji. Mała dziewczynka uwielbia opowieści o księżniczkach? Może właśnie to będzie najlepszy pomysł na motyw do pokoju. Pastelowe ściany, jasne meble i miłe, puchate poduszki oraz kącik, w którym będzie domek dla lalek. A może baldachim jak z bajki i meble w kształcie domków? Pokój dla małej księżniczki to bez wątpienia prawdziwy hit wśród wielu młodych dam. Pamiętaj, żeby wystrój był spójny oraz że czasem warto zrezygnować z ogromu dodatków. Mniej znaczy więcej - także w pokoju dziecięcym ta zasada dobrze działa. Wybierz więc kilka elementów z ulubionym motywem i postaw na solidną bazę. Może warto wybrać proste jasne meble i pastelowe ściany, a wybrać oryginalne "księżniczkowe" łóżko z baldachimem? Bajkowy klimat zostanie zachowany, a pokój będzie wyglądać harmonijnie i stylowo.
Czasem zainteresowania dziewczynek mogą być nietypowe. Tworzycie miejsce, które jest specjalnie dla niej, więc nie warto przejmować się utartymi schematami. Może Twoja córeczka lubi leśne przygody i zwierzątka? Poduszki ze zwierzątkami i radosna tapeta mogą stworzyć klimat pokoiku dziecięcego. A może masz w domu chłopczycę? Możesz wybrać dodatki, które odpowiadają jej zainteresowaniom - puf w kształcie piłki, tapetę ze wzorami, poduszki z ulubionym motywem, dywan z nadrukiem i ciekawe zasłony. Wybór oryginalnych dodatków to dobre wyjście, gdyż po pewnym czasie łatwo je wymienić i stworzyć wnętrze z innym motywem, który się aktualnie podoba. Ostatecznie decyzja należy do Ciebie. Wygląd, kolory i motyw to sprawa o której dobrze decydować z dzieckiem, jednak ostateczny wygląd i przede wszystkim funkcjonalność pozostaje w kwestii rodzica.
Funkcjonalność w pokoju dziewczynki
Każdy pokój dziecięcy ma pewne zadania do spełnienia. Zazwyczaj w takim pokoju powinno znaleźć się miejsce do odpoczynku i snu oraz strefa zabawy. Gdy dziecko podrośnie miejsce do zabawy powoli będzie wypierane przez miejsce do nauki. Dla większej dziewczynki w pokoju powinno być też miejsce, w którym dziewczynka usiądzie razem z koleżankami i spędzi wspólnie z nimi czas. Strefy można wydzielić w różny sposób. Czasem może być to specjalne ustawienie mebli, które wydzielą strefę snu, a czasem wystarczy po prostu dywan, który wizualnie wydzieli kącik do nauki i zabawy. Kolory ścian również mogą nawiązywać do stref. Ściana, przy której dziecko ma łóżko, może być wykończona tapetą w gwiazdki lub chmurki, które wyciszają i kojarzą się z odpoczynkiem. Z kolei w kąciku zabaw może być kolorowo od dodatków i ciekawych pojemników na zabawki. W zależności od wielu dziecka strefy funkcjonalne będą się trochę różnić. Małe dziecko będzie głównie potrzebowało miejsca do zabaw, a starszak funkcjonalnego biurka do nauki.
Jak urządzić pokój dla dziewczynki w różnym wieku?
Dziecięce potrzeby tak szybko się zmieniają. Mała dziewczyna tak szybko rośnie! Aby zadbać o jej ciągle zmieniające się potrzeby, warto zastanowić się, czego jej potrzebna na poszczególnych etapach. Co innego znajdzie się w pokoju malutkiej dziewczynki, która nie skończyła 4 lat, a czego innego potrzebuje sześciolatka. Zastanówmy się, co sprawdzi się w pokoju dla dziewczynki w różnym wieku.
Miejsce dla malucha, czyli pokoik dla dziewczynki do 4 lat
Pierwszy pokój dla dziewczynki może być gotowy już od pierwszych dni życia. Początkowo, może być używany sporadycznie, ale z czasem pokój dziecięcy stanie się często odwiedzanym miejscem, głownie przeznaczonym do zabawy i snu. Gdy dziecko spędza coraz więcej czasu bawiąc się samodzielnie, dobrze mieć dla niego bezpieczną i przyjazną przestrzeń. Małe dzieci do 4 lat często potrzebują jeszcze dużo obecności rodzica. To zależy oczywiście od dziecka ale generalnie malutka dziewczynka w tym wieku chce mieć towarzystwo cały czas. Maluszek poniżej 4 roku życia jeszcze potrzebuje bardzo dużo obecności dorosłych w swoim pokoiku. Także w wieczornym usypianiu towarzyszy rodzic, czytając bajeczki lub nawet leżąc z dzieckiem na materacu. Jeśli Twój maluszek przed snem potrzebuje Twojej bliskości, a Ty chcesz zrezygnować ze wspólnego spania, to dobrym rozwiązaniem są łóżka podłogowe. Niskie łóżka z ramą na materac są wygodne dla Ciebie i dziecka. Nie musisz odkładać dziecka do łóżka ze szczebelkami - możesz się koło niego położyć i wyjść z pokoju, gdy już smacznie zaśnie. To wygodne i coraz popularniejsze rozwiązanie. Nie boisz się też, że Twoja mała dziewczyna spadnie z łóżka.
Małe i wielkie potrzeby, czyli pokój dla dziewczynki w wieku 4 i 5 lat
Mała dziewczynka w wieku 4 i 5 lat nadal uczy się poprzez zabawę. W jej pokoiku powinna być duża strefa zabaw, w której ma swobodny dostęp do ulubionych misiów, lalek, klocków, książeczek. Wygodnie, gdy ma na podłodze matę, lub dywan, na którym może usiąść ze swoimi zabawkami. Dobrze gdy obok są otwarte półki z koszami i pojemnikami na dziecięce rzeczy, po które może bezpiecznie sięgnąć. Pamiętaj, aby wszystkie przedmioty w pokoju małego dziecka były bezpieczne i nie miały ostrych krawędzi. W tym wieku wieku zabawa czasem "ponosi" i trudno dziecku wyhamować. Z tego powodu warto zadbać aby meble i wyposażenie było łatwe w czyszczeniu i wytrzymałe.
Dobrym pomysłem jest też mały stolik i małe dziecięce krzesełko, które stworzą kącik do prac plastycznych, a także miejsce do zabaw w przyjęcie, czy szkołę. Nie zapomnij także o kąciku do odpoczynku i snu dla swojego dziecka. Świetnie sprawdzi się regulowane łóżko z niską barierką, a także mały fotel do czytania bajeczek lub wygodne pufy o ciekawym kształcie. Świetnym rozwiązaniem są także małe namioty dla dziewczynek, w którym można urządzić wygodne mini królestwo. Mogą być w stylistyce bajkowo-księżniczkowej, ale i w przygodowej, przypominające szałas lub leśną kryjówkę.
Pokój dla dziewczynki, która poznaje świat - czyli, co wybrać dla dziewczynki w wieku 6 lat
Już niedługo do szkoły! Mała dziewczynka w wieku 6 lat może już potrzebować małego biurka do nauki. Choć i tak zabawa jest na pierwszym miejscu, to biurko do nauki już może się przydać. Mały przedszkolak uczy się głównie przez zabawę, ale mając 6 lat już coraz częściej będzie siadać do nauki pisania, czytania i liczenia. Warto zorganizować mu specjalny kącik do tradycyjnej nauki, gdzie będzie stało regulowane biurko, wygodny obrotowy fotel, a na ścianie w pobliżu biurka zwiśnie tablica. Meble dla małych dzieci posiadają wiele funkcji, które sprawiają, że korzystanie z nich jest bezpieczne i wygodne. Możesz wybrać dziecięcy fotel z blokadą, która zwalnia się dopiero, gdy dziecko na nim usiądzie. W ten sposób łatwo zająć mu miejsce, bo fotel nie odjeżdża, gdy chce na nim usiąść. Regulowane biurko to świetne rozwiązanie dla rosnącego dziecka. Dzieci tak szybko rosną! Meble, które zostaną razem z dzieckiem to oszczędność czasu i pieniędzy, dlatego że nie musisz co chwila wymieniać mebli w pokoju dziecięcym. W pokoju dla sześciolatki można już pomyśleć o łóżku piętrowym lub antresoli. Dla sprytnej sześciolatki może być to frajda i duża atrakcja podczas zabawy. Pamiętaj, żeby łóżko piętrowe dostosować do indywidualnych potrzeb dziecka. Dobrze dobrane łóżko piętrowe do pokoju dziecięcego może być używane nawet wcześniej - przez dzieci 4 letnie i młodsze.
Co do pokoju dziewczynki gdy skończy 7 lat?
Dla dziewczynki w wieku szkolnym pokój będzie służył nie tylko do zabawy, ale i do nauki. Wygodne biurko, fotel oraz regały na książki to pozycje obowiązkowe w jej pokoju. Mała dziewczyna już coraz lepiej radzi sobie z pracami plastycznymi i coraz więcej umie zrobić sama. Z tego powodu świetnym pomysłem jest solidny kącik do kreatywnych prac. Wybierz meble, w których pomieszczą się artykuły plastyczne takie jak bloki, zeszyty, bibuły, farby, koraliki, kredki i wiele, wiele innych rzeczy. Sprawdzą się wtedy szuflady i zamykane półki. Dobrym pomysłem są też plastikowe pojemniki na drobiazgi, a także ruchome kontenerki. Duża frajdą dla małej artystki będzie tablica magnetyczna lub korkowa do zwieszania prac, a także zmywalna ściana na której można rysować i malować. Jeśli chcesz oszczędzić swoje ściany przed ciągłym myciem i zmywaniem, możesz przykręcić do ściany uchwyt na duża rolkę papieru. Dzięki temu dziewczyna będzie mogła rysować na dużych arkuszach, oszczędzając ścianę. Dla dziewczynki w wieku szkolnym nadal przyjemnością będzie zabawa lalkami, misiami i innymi zabawkami. Zabawy te są jednak na całkiem innym poziomie niż wcześniej i warto pomyśleć nad ciekawymi gadżetami do pokoju. Mini kuchnia, tablica jak w szkole, regały na kolekcje, domki dla lalek - to wszystko może jeszcze się przydać w dziewczęcym pokoju.
Wielofunkcyjne meble do małego pokoju dziecięcego
W małym pokoju trzeba zwrócić większą uwagę na funkcjonalność mebli. Najlepiej jeśli są wielofunkcyjne i można je złożyć. Łóżko dziecięce najlepiej gdy będzie regulowane, tak aby nadążało za rosnącymi potrzebami dziecka. To samo dotyczy biurka i fotela. Możesz wybrać biurko regulowane, które ma wysuwane szuflady na artykuły szkole, a także szafki i regały na rzeczy dziecka, które będą w pobliżu blatu. Świetnie sprawdzą się też siedziska, które można złożyć jedno na drugim. Wysuwany blat w biurku sprawdzi się, gdy trzeba więcej miejsca na różne prace plastyczne. W małych pokojach super sprawdzi się łóżko piętrowe. Pod nim jest świetne miejsce na przechowywanie albo na kreatywne zabawy w "bazie".