Przychodzi czas w życiu dziecka, gdy zabawki schodzą na dalszy plan, ustępując miejsca książkom i zeszytom. Pierwszy rok w szkole jest bardzo emocjonujący. Nowe miejsce, znajomi i obowiązki to duże wyzwanie, na które młodzi uczniowie bardzo różnie reagują. Możemy jednak pomóc naszym pociechom w przystosowaniu się do nowej rzeczywistości. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności zadbaj o przemyślaną strefę do nauki dla swojego dziecka. Co powinno się znaleźć w takim miejscu? Dzisiaj postaramy się odpowiedzieć na to i wiele innych pytań. Dowiesz się m.in. jak zaaranżować praktyczny kącik do nauki dla zerówkowicza i pierwszoklasisty oraz jakie meble sprawdzą się najlepiej.
Przemyślana strefa do nauki dla pierwszoklasisty
Dobrze przystosowany kącik do pracy i nauki dla pierwszoklasisty to podstawa. Pamiętajmy, że dziecko już od pierwszych lat nauki potrzebuje miejsca, które zapewni mu komfortowe warunki pracy. Młody uczeń musi mieć przestrzeń, której z nikim nie dzieli. Niezależnie czy mówimy o osobach dorosłych, czy dzieciach, każdy potrzebuje mieć nieco prywatności, szczególnie wtedy, gdy trzeba się skupić, by przyswoić wiedzę. Nie oznacza to, że każde dziecko musi mieć swój pokój. Nawet w pomieszczeniu, w którym mieszka rodzeństwo da się wydzielić osobną strefę do nauki, tak aby nikt sobie nie przeszkadzał. Strefę do nauki można oddzielić np. niewielkim parawanem.
Ważne jest też odpowiednie podejście rodziców. Pomyśl o strefie do nauki, jak o dobrze przygotowanym stanowisku pracy. Dla dziecka, tym właśnie jest nauka w szkole i w domu. Trzeba podkreślić, że często powtarzanym błędem przez rodziców jest bagatelizowanie pierwszych lat w szkole, a to przecież najlepszy czas na przyswajanie podstawowych wiadomości i nauczenie się tego, jak efektywnie pracować. Metody wypracowane na samym początku edukacji będą miały duże znaczenie w dalszym jej etapie. Odpowiednie wyposażenie stanowiska pracy młodego ucznia jest więc niezbędne już od samego początku jego szkolnych zmagań. Dobrym pomysłem jest wspólny wybór mebli. Pozwól uczestniczyć dziecku w wybieraniu mebli do swojego pokoju.
Co powinno się znaleźć w kąciku do nauki?
Po pierwsze meble
Przy wyborze mebli do nauki w pierwszej kolejności zwracamy uwagę na funkcjonalność. Konstrukcje te mają przede wszystkim dobrze służyć dziecku, ułatwiając i usprawniając jego pracę. Dlatego wyglądem zajmiemy się dopiero w kolejnym etapie planowania.
Wyposażenie "biura dziecięcego"
1. Duże i solidne biurko
Pełni funkcję stanowiska pracy dziecka, a zarazem centrum dowodzenia młodego ucznia. Wszystkie inne meble ze strefy do nauki są mu podporządkowane. Wybór odpowiedniego biurka jest kluczowy. W małym pomieszczeniu warto zdecydować się na biurko z szafkami i szufladami. Szuflady pomieszczą artykuły biurowe, pomoce naukowe, piórniki, długopisy, kredki oraz przybory geometryczne. Pojemne szuflady pomogą zachować porządek w pokoju dziecka. Z kolei zamykane szafki zadbają o miejsce na materiały plastyczne, segregatory czy teczki. Jeśli jednak masz do dyspozycji pokój dziecięcy o większej powierzchni, zdecyduj się na proste, nowoczesne biurko bez schowków. Tego typu model oferuje więcej miejsca pod blatem, więc można swobodnie wyprostować nogi. Jest też praktyczne biurko z nadstawką regałową, idealną do przechowywania zeszytów ćwiczeń i najczęściej używanych podręczników i książek.
Przyjmuje się, że szerokość blatu powinna wynosić od 60 - 90 cm, a długość przynajmniej 120 cm. Oczywiście jest to zaledwie minimum i spokojnie biurko może być większe. Duży blat pomieści wszystkie potrzebne rzeczy i sprawdzi się też podczas wykonywania prac plastycznych w większym formacie np. gdy uczeń stara się o szóstkę.
2. Wygodne krzesło dopasowane do wzrostu dziecka
Młody uczeń spędza naprawdę dużo czasu przed biurkiem. Nie zapominajmy, że jest to bardzo wymagający czas dla pleców malucha. Propozycją jest ergonomiczny fotel do biurka z regulowaną wysokością siedziska i podłokietnikami. Odpowiednio dobrane krzesło młodzieżowe lub fotel obrotowy pomoże też utrzymać prawidłowa postawę ciała, a tym samym zapobiegnie garbieniu się dziecka. Przy wyborze odpowiedniego modelu zwróć uwagę na wymiary siedziska, możliwość regulacji wysokości oraz ergonomiczny kształt oparcia. Podczas nauki zdalnej warto rozważyć zakup fotela z regulowanymi podłokietnikami, które podczas użytkowania powinny być przedłużeniem blatu (na wysokości blatu). Dobrze dobrane krzesło do biurka powinno zabezpieczać także odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Niektóre fotele obrotowe na kółkach wyposażone są w specjalną poduszkę lędźwiową, którą można regulować za pomocą paska.
Zazwyczaj biurka nie mają możliwości regulacji, dopasowujemy więc siedzisko. Zdarza się jednak, że pomimo odpowiednio wyregulowanego fotela w stosunku do blatu biurka, nogi malca nie mają oparcia. W takiej sytuacji konieczna jest podstawka pod nogi dla dziecka. Może to być zwykłe sztywne pudełko, garnek lub niewielki taborecik.
3. Półki, szafki i regały dziecięce
Uczeń potrzebuje pojemnych szafek, tak aby pomieściły wszystkie książki zeszyty, piórniki, atlasy, słowniki czy materiały plastyczne. Weź też pod uwagę, że z roku na rok tych rzeczy będzie coraz więcej. Przed zakupem mebli uwzględnij więc dodatkowy zapas miejsca. Jak wiadomo z regularnym sprzątaniem u dzieci jest różnie. Między innymi dlatego warto wyposażyć pokój dziecięcy w zamykane szafki, które częściowo zakamuflują bałagan.
W pobliżu biurka powinien stanąć duży regał na książki i pomoce naukowe. Jego uzupełnieniem może być podwójna lub pojedyncza półka wisząca. Książki które są najczęściej używane powinny się znaleźć na najbliższych półkach, tak aby nie trzeba było daleko po nie sięgać. Dobra organizacja miejsca pomoże zaoszczędzić naprawdę mnóstwo czasu.
Nauka wymaga skupienia się, a ciągłe wstawanie i chodzenie po pokoju tylko po to, by po coś sięgnąć bardzo rozprasza. Dlatego przy biurku powinno być wystarczająco dużo szafek, aby każda rzecz była w zasięgu ręki.
4. Kontenerki stojące lub na kółkach
Coraz częściej zastępują klasyczne szafki i wybierane są przez osoby ceniące praktyczne rozwiązania. Kontenerki są lekkie, więc lubią je dzieci, ustawne i pojemne. Można w nich schować książki, dokumenty, prace plastyczne, gadżety, a nawet zabawki. Ciekawą opcją jest kontenerek z szufladami na kółkach, który z łatwością można przemieścić w inne miejsce pokoju lub domu. Można go również wsunąć pod blat biurka, by zajmował jeszcze mniej miejsca. W nowoczesnych pokojach młodzieżowych i dziecięcych często pojawiają się kontenerki ustawione obok prostych biurek bez schowków.
Wybierz odpowiednie miejsce biurko dziecięce - to ważne!
Znalezienie odpowiedniego miejsca na biurko ma duże znaczenie dla komfortu pracy malucha. Biurko powinno stanąć blisko okna, żeby był bezpośredni dostęp do światła dziennego. Żadne sztuczne światło go nie zastąpi. W miarę możliwości ustaw mebel tak, aby światło padało z drugiej strony niż pisząca ręka dziecka. W innym razie dziecko zasłoni własnymi ciałem najlepsze - naturalne światło, a padający cień będzie skutecznie utrudniał pracę i stopniowo psuł wzrok malca. Postaraj się też ustawić mebel tak, aby dziecko siedziało przodem lub bokiem do drzwi wejściowych. Dzięki temu Twój maluch będzie mógł się łatwiej skupić na wykonywanym zadaniu. Poza tym czy lubisz jak ktoś patrzy zza pleców jak pracujesz? To denerwuje i rozprasza również dzieci. Ustawienie biurka przodem do drzwi wejściowych ma też podstawę wychowawczą - uczy dobrych manier. Gdy wejdziesz do pokoju i zaczniesz rozmowę, Twoje dziecko będzie patrzyło na Ciebie, a nie na ścianę.
Po drugie oświetlenie
Jak już zostało wspomniane młody uczeń powinien jak najwięcej korzystać z naturalnego światła. Jednak dobrze wiemy, że czasem jest to trudne, a nawet niemożliwe. Nie mamy wpływu na pogodę, ani zmieniające się pory roku i dzień raz jest krótszy, a raz dłuższy. Na każdym biurku pierwszoklasisty powinna więc stać regulowana lampka biurkowa wyposażona w żarówkę dającą mocne, ciepłe białe światło. Dlaczego białe i ciepłe? Zimny odcień męczy wzrok, a żółtawy działa usypiająco, nie mówiąc o niebieskim (telefony, tablety, komputery), przez które nie wiadomo kiedy musimy zacząć nosić okulary. Białe światło najlepiej zastępuje słońce, gdy aktualnie chowa się za drugą stroną globu. Oprócz lampki biurowej, można również doświetlić kącik do nauki za pomocą kinkietów oraz głównej lampy sufitowej.
Kolory sprzyjające uczeniu się
Przede wszystkim wybieraj spokojne, neutralne jasne odcienie: beż, biel, szarość. Z powodzeniem możesz także zastosować barwy pastelowe oraz dla wyróżnienia delikatną zieleń, pomarańcz, fiolet czy kolor błękit. Unikaj natomiast ciemnej kolorystyki jak: czerwień, brąz czy czerń.
Meble wybrane. Czy coś jeszcze?
Tak, w prawdzie meble to podstawa, ale ważne są też dodatki.
- Pojemnik na długopisy i ołówki - znikające w niewyjaśnionych okolicznościach długopisy to norma, która już chyba nikogo nie dziwi. Ale można w łatwy sposób temu zapobiec, stawiając na biurku kubek lub pojemnik, w którym zawsze będzie zapas ołówków, pisaków czy długopisów. To również świetny sposób na nauczenie dziecka odkładania rzeczy na swoje miejsce.
- Tablica korkowa to nie tylko świetne miejsce na zdjęcia pamiątkowe, ale przede wszystkim duża pomoc w zapamiętaniu wszystkich ważnych informacji. Można do niej przyczepić karteczki z zadaniami i datami do kiedy trzeba je wykonać.
- Mata na biurko - to doskonały pomysł, gdy Twoje dziecko lubi rysować i rozwija swoje zdolności manualne. Taka mata dzięki nadrukowanym kratkom, figurom geometrycznym oraz miarkom znacznie ułatwia pracę. Wykonana ze sztywnego tworzywa uchroni mebel przed zniszczeniem. Alternatywą może być mata papierowa, na której można rysować, pisać notatki, pomocne wzory matematyczne.
- Mata ochronna na podłogę - jak wiadomo fotele obrotowe na kółkach mogą rysować parkiet. Aby temu zapobiec zainwestuj w matę ochronną. Jest to dużo lepsze rozwiązanie od dywanu lub wykładziny materiałowej, ponieważ nie spowalnia kółek.
- Plansze ze ściągawkami w zasięgu wzroku - pomagają w zapamiętywaniu różnych informacji. To doskonały przykład tego, że nie trzeba siedzieć i wkuwać. Po wielokrotnym spoglądaniu na taką planszę, dziecko szybko przyswoi wiedzę i nawet nie będzie wiedziało kiedy to się stało.
- Tablica magnetyczna do pisania i rysowania ze ścieralnym mazakiem, może służyć do rozwiązywania zadań matematycznych, zapisywania notatek, a także znanych szkolnych zabaw, jak np. wisielec, kółko i krzyżyk, sudoku czy kalambury.
- Zegar i kalendarz - prawie każde dziecko posiada swój telefon lub komputer, na którym można łatwo sprawdzić jaki jest dzisiaj dzień i które jest godzina. Mimo to dobrze wyposażyć pokój dziecka w oddzielny zegar i kalendarz, które będą stale w zasięgu wzroku. Pomoże to lepiej zaplanować i wykorzystać czas.
- Kosz na śmieci pod biurkiem lub w jego pobliżu - szkoda tracić czasu na ciągłe chodzenie do kuchni, żeby wyrzucić ścinki z temperówki, podarte kartki papieru czy opakowania po smakołykach. Kosz pod biurkiem to bardzo praktyczne rozwiązanie, ale pamiętaj, że nie każde dziecko będzie pamiętało o jego regularnym opróżnianiu.
- Komputer stacjonarny lub przenośny - obecnie nauka to nie tylko książki i zeszyty. W dobie nauki zdalnej komputer stał się głównym narzędziem pracy, bez którego trudno byłoby przeprowadzić jakąkolwiek lekcję. W związku z tym nasuwa się pytanie jaki komputer do nauki wybrać? Laptop jest wygodny, bo przenośny. Stacjonarny zajmuje znacznie więcej miejsca, ale jest ponad dwukrotnie tańszy, biorąc pod uwagę podobnej klasy podzespoły. Korzystamy z niego z oddzielnym monitorem, który można dopasować do wzrostu użytkownika.
- Podstawka pod laptop pozwoli dostosować wysokość ekranu, do wzrostu użytkownika. Zasada jest taka, że górna krawędź ekranu powinna być na wysokości wzroku dziecka. Takie ustawienie monitora pomoże utrzymać poprawną postawę podczas siedzenia, zapobiegając garbieniu się i nadwyrężaniu karku. Podstawki pod laptop często posiadają także funkcję zmiany kąta odchylenia blatu. Podstawka na laptop chroni komputer przenośny przed przegrzaniem się.
Gdy dziecko staje się uczniem - jak się przestawić?
Już od pierwszych lat w szkole, warto uczyć swoje dziecko dobrych nawyków organizacyjnych. Zapewne trochę czasu minie, zanim dziecko przywyknie do nowych obowiązków w domu i nauczy się dobrej organizacji. Najprawdopodobniej będzie to wymagało Twojego wkładu, aby pokazać maluchowi jak korzystać z pewnych usprawnień. Im wcześniej młody uczeń przyswoi nowe, sprawdzone metody pracy, tym lepiej.
Dobrze zorganizowane miejsce do nauki to wielka pomoc dla Twojego dziecka. Jeżeli szukasz mebli do nauki dla swojego dziecka lub oświetlenia, zachęcamy do odwiedzenia naszego sklepu internetowego.