Nie wiesz, co postawić na komodzie? Mamy dla ciebie sprawdzone sposoby!

2021-01-21
Nie wiesz, co postawić na komodzie? Mamy dla ciebie sprawdzone sposoby!

Masz nową komodę, jest praktyczna i piękna, ale przestrzeń nad nią wydaje się pusta. By zaaranżować tę pustkę, rozejrzyj się wokół i zdecyduj, czy chcesz dopasować to miejsce do wystroju całego pokoju. Może jednak pozwolisz sobie na kreatywną zabawę i dekoracje w oderwaniu od dotychczasowej stylistyki? Zachęcamy do eksperymentowania w ramach dobrego stylu! Przy okazji przedstawiamy najważniejsze zasady kompozycji na komodzie.

Komoda skandynawska Cervo z sześcioma szufladami

Dopasuj się do mebla

Jaką masz komodę? Jeśli o lekkiej konstrukcji, jednokolorową, minimalistyczną, możesz popuścić wodze fantazji. Jeśli jednak mebel jest wyrazisty, ciężki, bogato zdobiony, elementy dekoracyjne powinny być spokojniejsze i dawkowane z umiarem.

Co postawić na komodzie?

Na komodzie możesz umieścić cały repertuar dekoracji i przedmiotów codziennego użytku. Książki, stosy kolorowych czasopism, świece w słoikach, lampy, zegary, muszle, ozdobne misy, talerze, rzeźby, kwiaty doniczkowe i cięte, gałęzie w wazonie, obrazy, lustra czy zdjęcia w ramkach to zaledwie początek listy. Od ciebie i twojego gustu zależy, co jeszcze umieścisz nad i na komodzie.

Biała komoda Ola w stylu prowansalskim

Zacznij od tła

Zadbaj o tło całej kompozycji. Na ścianie nad komodą powieś lub ustaw lustro, obraz, grafikę, kilka zdjęć w eleganckich ramkach. Pozwoli to na zbudowanie warstw dekoracji i nada styl całości. Pojęcie warstw i poziomów jest w takiej aranżacji bardzo ważne. Jeśli ustawisz obok siebie w rzędzie wazon, książki i lampę tej samej wysokości, całość będzie statyczna i monotonna. Zadbaj więc o przedmioty o różnych rozmiarach i ustawiaj część z nich dalej, a część bliżej ściany.

Kolorowo czy monochromatycznie?

W jakich kolorach zaplanować dekorację? To ważna kwestia. Pamiętaj, że oko lubi kontrasty. Jeśli więc ściana za komodą jest biała, świetnie sprawdzi się dzban w kolorze burgunda czy turkusowa lampa. Wolisz skandynawski styl? Nie ma problemu! Tylko tak dobieraj szarości, beże i biel, by było widać każdy przedmiot z osobna.

Włoska komoda Prisma z ozdobnym nadrukiem w kolorze czarnym

Nie pozwól sobie na nudę!

 

Pamiętaj, że zróżnicowanie to klucz do sukcesu przy doborze dekoracji na komodzie na nóżkach. Jeśli zdecydujesz się na monochromatyczną kompozycję, koniecznie musisz zadbać o niejednorodną fakturę przedmiotów. Dobieraj też różne kształty. Wiklina obok lakierowanej misy, szklana karafka obok kolorowych gazet, szorstkie drewno obok kafelków to strzał w dziesiątkę. Twoja komoda przyciągnie uwagę każdego gościa.

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2021
pixel