Meble z Ekoskóry – czy warto się na nie zdecydować?

2017-12-29
Meble z Ekoskóry – czy warto się na nie zdecydować?

Jeżeli planujemy zakup nowego narożnika do salonu, fotela wypoczynkowego czy kanapy, należy zwrócić uwagę nie tylko na design, ale także na gatunek zastosowanego materiału obiciowego. Jeżeli chcemy kupić mebel skórzany to mamy do wyboru skórę naturalną lub coraz bardziej popularną skórę ekologiczną zwaną także eko-skórą.

Czym jest eko-skóra?

Skóra ekologiczna czy też inaczej derma, skaj, eko-skóra, skóra sztuczna, to taki materiał syntetyczny, który imituje skórę naturalną. Jest to tkanina poliestrowa pokryta warstwą plastyfikowanego polichlorku winylu. Materiał ten uzyskiwany jest w całości w sposób syntetyczny.

Swoimi właściwościami i wyglądem bardzo przypomina skórę naturalną. Jednak jest ona znacznie tańsza i porównywalnie łatwa w utrzymaniu i konserwacji jak naturalna skóra. Trzeba, jednakże pamiętać, że skóra ekologiczna posiada gorsze właściwości termoizolacyjne. Stosuje się ją jako zamiennik w różnego rodzaju wyrobach: odzieży, obuwiu, tapicerkach samochodowych, a przede wszystkim w przemyśle meblowym przy produkcji: zestawów wypoczynkowych, foteli, kanap, narożników do salonu itp.

 elegancki komplet wypoczynkowy w ekoskórze 

Potrzebujesz pomocy w wyborze mebli z ekoskóry? Zadzwoń do nas, a z chęcią doradzimy. 

odpowiemy na Twoje pytania

Jak powstaje skóra ekologiczna?

Eko-skóra to tworzywo, które składa się z dwóch warstw. Postawą jest tkanina syntetyczna, na którą nakładana jest warstwa PCV z syntetycznej żywicy. Następnie barwiona jest ona na odpowiedni kolor i formowana tak, aby przypominała swoją fakturą skórę naturalną. Tak otrzymane tworzywo jest bardzo wytrzymałe, elastyczne, plamoodporne i wodoodporne. Występuje w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

nowoczesna kanapa cuba z ekoskóry i skóry naturalnej

Jakie są zalety eko-skóry?

Skóra ekologiczna jest tworzywem sztucznym, ale tak skutecznie imituje skórę naturalną, że przeciętnemu użytkownikowi często trudno jest ją odróżnić od oryginału. Dlatego też, tak wiele wyrobów meblowych jest obecnie produkowanych z tego materiału. Jeśli chodzi o zalety, to eko-skóra jest: tańsza niż skóra naturalna, dostępna w różnych kolorach i fakturach, elastyczna, łatwa w utrzymaniu i konserwacji, wodoodporna, plamoodporna oraz doskonale imituje skórę naturalną.

Jak pielęgnować meble z eko-skóry?

Pielęgnacja mebli wykonanych z eko-skóry nie wymaga poświęcenia ani dużej ilości czasu ani pieniędzy. Czyszczenie mebli z eko-skóry polega na przecieraniu ich powierzchni miękką szmatką lub gąbką namoczoną specjalnym płynem przeznaczonym do czyszczenia skór ekologicznych. Po zakończeniu należy wytrzeć mebel suchą szmatką lub papierowym ręcznikiem. Do czyszczenia nie należy używać twardych szczotek, gąbek i szorstkich szmatek ani nieodpowiednich płynów, które mogą uszkodzić powierzchnię i sprawić że materiał będzie się później niszczył. Istotną kwestią jest to, aby zabrudzenia usuwać na bieżąco, ponieważ plamy po dłuższym czasie mogą stać się cięższe do usunięcia i mogą spowodować trwałe odbarwienia. 

popielaty narożnik Neo tapicerowany ekoskórą 

 

Czego nie stosować do czyszczenia mebli z eko-skóry?

Do pielęgnacji wyrobów ze skóry ekologicznej nie można używać środków chemicznych i detergentów zawierających alkohol, naftę, amoniak lub inne składniki żrące. Przestrzega się przed stosowaniem wszelkiego rodzaju rozpuszczalników, wybielaczy, zmywaczy, preparatów woskujących itp. Wszystkie te preparaty mogą doprowadzić do powstania na powierzchni materiału, niemożliwych do usunięcia przebarwień, przetarć a nawet pęknięć. Dlatego inwestując w meble wypoczynkowe tapicerowane eko-skórą warto od razu zaopatrzyć się w środki czyszcząc do niej przeznaczone. 

Ławka-w-ekoskórze-Pescara"

 

Jak odróżnić skórę ekologiczną od skóry naturalnej?

Współczesna technologia pozwala na wytwarzanie sztucznej skóry, która na pierwszy rzut oka wygląda jak naturalna skóra. Aby rozróżnić oba rodzaje tych obić należy zerknąć na spód: skóra ekologiczna zwykle podklejona jest materiałem, z kolei naturalna posiada „meszkowatą” strukturę. Rozróżnić też możemy po zapachu. Prawdziwa posiada specyficzny zapach, a sztuczna jest bezwonna lub pachnie środkami syntetycznymi. Eko-skóra w zależności od rodzaju jest także niekiedy cieńsza od tej naturalnej. 

brązowy fotel obrotowy do gabinetu

Meble z eko-skóry – kto powinien je kupić?

Meble z eko-skóry są głównie polecane rodzinom z małymi dziećmi, ponieważ są łatwe do czyszczenia. Ten rodzaj obicia nie chłonie wody, w łatwy sposób można usunąć większość zabrudzeń, po kredkach czy wylanym jogurcie lub soku. Jest to także doskonały wybór jeśli w domu mamy psa lub kota, który lubi wypoczywać razem z nami. 

Potrzebujesz porady jak łączyć ekoskórę z inną tapicerką? A może po prostu zastanawiasz się jakie meble z ekoskóry wybrać do swojego wnętrza? Zadzwoń do nas, a postaramy się doradzić. 

zadzwoń, z chęcią doradzimy

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel