Kuchnia otwarta czy kuchnia zamknięta ?

2018-06-21

Stojąc przed wyborem: kuchnia zamknięta czy otwarta musimy spojrzeć w głąb siebie i zastanowić się co będzie najlepsze dla mnie. Nie kierujmy się modą, aranżacjami pokazywanymi w programach, wnętrzami, którymi chwalą się lubiani przez nas aktorzy. Pomyślmy i odpowiedzmy sobie: czy lubię gotować, czy często gotuję z dziećmi lub przyjaciółmi czy wolę zjeść w restauracji, a w kuchni przygotowuję tylko śniadania. Kiedy już uda nam się na te pytania odpowiedzieć możemy przejść do tworzenia naszej wymarzonej kuchni.

Kuchnia otwarta: wady i zalety

Plusem zdecydowania się na połączenie kuchni z salonem z pewnością jest powiększenie przestrzeni. O ile przy budowie domu mamy wpływ na to jakich rozmiarów będą pomieszczenia, to w blokach szczególnie tego starego typu już nie. Właśnie w tym ostatnim przypadku połączenie kuchni z salonem z pewnością okaże się dobrym rozwiązaniem. Takie zaaranżowanie przestrzeni ma również wymiar emocjonalny. Przebywając w kuchni, która oddzielona jest ścianą od salonu, nie spędzamy czasu z bliskimi. Otwarcie przestrzeni przyczyni się do udziału w życiu rodzinnym. Myślę, że w dobie choroby cywilizacyjnej zwanej „brakiem czasu” powyższy aspekt należy brać pod uwagę. Otaczamy się ładnymi przedmiotami, które pełnią funkcję nie tylko użytkową, ale także estetyczną. Otwarta przestrzeń pozwoli na ich wyeksponowanie. Pora przejść do minusów połączenia kuchni z salonem. Przede wszystkim w momencie, kiedy decydujemy się na takie rozwiązanie musimy wybrać dobry okap. Łatwo obliczyć jak to zrobić: powierzchnię podłogi pomnożyć przez wysokość pomieszczenia i pomnożyć razy sześć. Wynik jaki otrzymamy wskaże jakiej wydajności okapu potrzebujemy. Kolejną wadą jest samodyscyplina dotycząca utrzymania porządku. W kuchni otwartej bałagan, który po sobie zostawimy widoczny będzie w salonie. Ostatnim minusem jest kwestia aranżacyjna. Połączone pomieszczenia to przemyślana stylistyka, kuchnia musi stanowić dopełnienie salonu i odwrotnie.

Kuchnia zamknięta: wady i zalety

Wada kuchni otwartej stanie się w tym rozdziale zaletą kuchni zamkniętej. Najgorszą czynnością , które zostaje do wykonania po gotowaniu jest doprowadzenie kuchni do stanu miłego oku. W wypadku odrębnych pomieszczeń, jeśli nie mamy ochoty na dokładne sprzątanie, omijamy kuchnię szerokim łukiem aż do momentu, kiedy pojawi się wena lub „wróżka czyszczuszka”- chciałabym, żeby taka istniała. Zaletą zamkniętej kuchni oraz salonu z pewnością jest to, że możemy zaaranżować te dwa pomieszczenia w zupełnie innym stylu. Kuchnia może być przykładem minimalizmu, a ergonomiczne rozwiązania pozwolą na utrzymanie porządku. Salon za to zaaranżować możemy w stylu skandynawskim, jasne barwy, szarości pozwolą się nam szybko zrelaksować. Podczas gotowania zapachy zostają w kuchni, nie rozprzestrzeniają się. Jak to zwykle bywa- „Każdy kij ma dwa końce”. Tak jest i w tym przypadku. Wadą kuchni zamkniętej jest to, że odgradzamy się od życia, które toczy się w salonie. Często bywa również, że odrębne pomieszczenie kuchenne jest małe i wąskie, mało ustawne.

Nie ma rozwiązań idealnych, ale są kompromisy. Jeśli nie potrafimy zdecydować: kuchnia otwarta czy zamknięta, stwórzmy podział umowny np. decydując się na niedużą ściankę. Z każdej sytuacji jest wyjście. Życzę owocnych rozważań.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel