Jakie są rodzaje materacy? Poznaj ich cechy i wybierz ten idealny!

2022-03-11
Jakie są rodzaje materacy? Poznaj ich cechy i wybierz ten idealny!

W sypialni spędzamy około ośmiu godzin dziennie. To miejsce odpoczynku i wyciszenia. Za dobry, komfortowy sen i udane poranki w dużej mierze odpowiada łóżko, a konkretniej materac. Każdy z nas jest inny, ma zupełnie inną budowę anatomiczną i potrzeby. W związku z tym przypadną nam do gustu zupełnie różne materace. Jakie są rodzaje materacy i czym się charakteryzują? Jak wybrać ten idealny? Sprawdź i wybierz świadomie!

Jakie są rodzaje materacy?

Dzisiejszy rynek materacy jest naprawdę zróżnicowany. Nowoczesne modele zaskakują swoimi imponującymi właściwościami, zapewniając swoim użytkownikom komfort i zdrowe ułożenie ciała podczas snu. Warto jednak zaznaczyć, że poszczególne rodzaje materacy nieco się od siebie różnią. Zastanawiasz się, jaki najlepiej sprawdzi się w Twojej sypialni? Oto krótka charakterystyka materacy, które cieszą się obecnie największą popularnością.

materac lateksowy

Materac lateksowy – zdrowy sen dla każdego

Cechą charakterystyczną dla materacy lateksowych jest ich elastyczność. Dzięki niej idealnie dopasują się do Twojej anatomii. Miękkie, zawdzięczające swoją sprężystość wypełnieniu z lateksu, czyli mieszance kauczuku naturalnego z syntetycznym, doskonale sprawdzą się do odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Polecane są przez fizjoterapeutów szczególnie osobom, które mają problemy z bólami pleców. Ze względu na swoją elastyczność polecane są również dzieciom. To, co wyróżnia materace lateksowe na tle innych, to wysoka porowatość – nie musisz więc obawiać się, że w gorącą, letnią noc obudzisz się przepocony. Niewątpliwą zaletą materacy lateksowych jest ich wysoka odporność na bakterie, grzyby i inne patogeny. Dzięki temu uznawane są za antyalergiczne. Sen na materacu lateksowym jest więc nie tylko komfortowy, ale i zdrowy! Co istotne, taki materac możesz wybrać do niemal każdego stelaża łóżka.

materac sprężynowy kieszeniowy

Nowe podejście do materacy sprężynowych

To jedna z najpopularniejszych i najstarszych grup materacy. System sprężyn tych współczesnych jest niewyczuwalny, a wygoda ich użytkowania jest na zupełnie innym poziomie niż kiedyś. Mechanizm ugina się pod ciężarem ciała, dzięki czemu materac dopasowuje się do Twojej budowy i zapewnia komfortowy sen. W tej kategorii materacy wyróżnia się ich dwa typy – bonellowe i kieszeniowe. Jakie są te rodzaje materacy? Łączy je przede wszystkim dość wysoki stopień twardości i rozsądna cena. Jeśli zaś chodzi o różnice, to warto zaznaczyć, że sprężyny w modelach bonellowych są ze sobą połączone – sprawdzą się doskonale dla osób o mniejszej i większej masie ciała. Materace kieszeniowe mają natomiast mechanizm, którego sprężyny są uplasowane oddzielnie, a każda z nich ma kieszonkę. Dzięki temu system ich pracy jest niezależny od siebie, więc materac nie faluje pod naciskiem ciała.

materac termoelastyczny

Materace termoelastyczne jako odpowiedź dla wymagających

Doskwiera Ci ból kręgosłupa? Zadbaj o niego, fundując mu zdrowy sen na materacu termoelastycznym. Wypełnienie specjalnymi piankami nadaje mu niesamowitej elastyczności, dzięki czemu ma on cechy materaca ortopedycznego. Dostosowuje się do anatomii Twojego ciała nie tylko pod naciskiem ciała, ale także pod wpływem jego temperatury. Czyni to go zatem idealnym dla osób, które długotrwale muszą leżeć. Komfort wynikający ze stosowania materaca termoelastycznego jest związany z tym, że rzadko będziesz musiał zmieniać pozycję w trakcie snu i obudzisz się wyspany!

materac piankowy

Szukasz uniwersalnego materaca? Przemyśl materac piankowy

Coraz popularniejsze materace piankowe to szereg różnych pod kątem elastyczności i twardości wariantów. Najczęściej spotkasz materace wykonane z pianki poliuretanowej. Ich cechą charakterystyczną będzie świetna cyrkulacja powietrza. Materace te będą dobrym wyborem szczególnie dla dzieci – są także niedrogie, dzięki czemu wymiana materaca nie będzie wielkim kosztem. Dodatkowo są lekkie – przewrócenie materaca na drugą stronę nie będzie problemem. Poleca się je również osobom, które mają dolegliwości związane z odleżynami. Dzięki dobrej izolacji termicznej to idealna opcja dla tych, którzy marzną w nocy. Ze względu na dość dużą uniwersalność każdy znajdzie wśród nich odpowiedni wariant dla siebie.

łoże z materacem i pojemnikami na pościel

Jak dobrać odpowiedni materac?

Wybór odpowiedniego materaca jest ważny! Należy go wybrać na podstawie swojej masy ciała. Osoby nieco cięższe powinny wybrać twardszy materac, by kręgosłup miał lepsze podparcie. Powinieneś wziąć pod uwagę również swój wzrost – materac musi być przynajmniej około 20 cm dłuższy niż Ty. Wiedząc już, jakie są rodzaje materacy, na pewno wybierzesz idealny, a Twoje plecy będą Ci wdzięczne. Szeroki wybór solidnych, a zarazem bardzo komfortowych materacy czeka na Ciebie w ofercie naszego sklepu – już dziś sprawdź, który z nich najlepiej odpowie na Twoje potrzeby!

Pokaż więcej wpisów z Marzec 2022
pixel