Jak wyczyścić kanapę obitą materiałem?

2018-06-21
Jak wyczyścić kanapę obitą materiałem?

Bywa tak, że oczami wyobraźni przenoszę się do krainy, w której wszyscy ludzie są uśmiechnięci, nie mają zmartwień, traktują z szacunkiem siebie nawzajem oraz zwierzęta. W domach zawsze jest porządek, odkurzacze same wyskakują z szafy, a plamy z kanap znikają po kilku sekundach. Niestety na dzień dzisiejszy możliwe jest tylko bardzo szybkie pozbycie się plam z kanap.

Ułatw sobie życie

Niejednokrotnie zdarza się, że sen z powiek spędzają nam trudne do usunięcia plamy. Wszyscy wiemy coś na ten temat. Choćby cały pokój lśnił, to my i tak widzimy tą jedną plamę, która szyderczo się do nas uśmiecha. Pytanie: Po co doprowadzać do powstania zanieczyszczenia? Producenci kanap, narożników podają nam rękę i proponują meble w tkaninach, z których z łatwością usuniemy plamy, pył, kurz. Do tego typu materiałów należą te o tajemniczej nazwie- hydrofobowe. Charakteryzują się one tym, że nie wchłaniają rozlanych substancji. W przypadku rozlanego płynu, krople gromadzą się na powierzchni tkaniny. Właśnie ta wstępna hydrofobowość odgrywa kluczową rolę, ułatwia bowiem czyszczenie- wystarczy jedynie zabrudzone miejsce przetrzeć ściereczką, a najtrudniejsza do usunięcia plama znika bez śladu. Na koniec jeszcze możemy wcześniej zabrudzone miejsce wytrzeć wilgotną ściereczką bawełnianą, a nadmiar wody zebrać ręcznikiem papierowym. I prawie jesteśmy w mojej wymarzonej krainie. Tkaniny z warstwą hydrofobową w swojej ofercie posiada Fargotex. Mając tego typu tkaninę bez problemu poradzimy sobie także z plamami będącymi efektem ubocznym artystycznego wyrazu naszego dziecka. Producenci pomyśleli także o miłośnikach zwierząt. Z tkanin typu Nordic, Carabu z łatwością usuniemy zwierzęcą sierść.

Kiedy mleko się rozlało

Często bywa tak, że producenci w kartach gwarancyjnych mebli zaznaczają, że czyścić należy je wodą. Nie w każdym przypadku owa rada się przyda. Dobrym rozwiązaniem jest próba usunięcia plamy szamponem do dywanów. Pamiętajmy jednak, że uprzednio należy w niewidocznym miejscu nanieść trochę szamponu, aby sprawdzić czy nie dojdzie do odbarwienia materiału. Z wspomnianego wyżej szamponu i wody tworzymy pianę, a następnie nanosimy ją na zanieczyszczenie. Rozprowadzamy pianę szczoteczką lub gąbka na meblu i ostrożnie pocieramy. Unikajmy przedostania się wody do gąbki znajdującej się pod materiałem. Doprowadzi to do powstania plamy, której domowymi sposobami nie usuniemy. Po naniesieniu piany należy przetrzeć plamę wilgotną ściereczka i nadmiar wody odsączyć ręcznikiem papierowym.

Wyrazista tkanina na lata

Pamiętajmy, że każda tkanina tapicerska, podobnie jak każda inna tkanina, wymaga okresowych zabiegów konserwacyjnych takich jak: delikatne odkurzanie miękką końcówką, regularne usuwanie zanieczyszczeń i plam oraz wyczesywanie runa tkaniny miękką szczotką. Zabiegi te, wykonywane systematycznie, pozwalają na utrzymanie tkaniny w dobrej kondycji przez długi czas.

 

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel