Jak wybrać odpowiedni materac?
Wybór odpowiedniego materaca jest niezwykle ważny dla naszego komfortu i zdrowia. Sen stanowi aż 1/3 życia człowieka, a jego jakość przekłada się na samopoczucie i zdrowie . Przy wyborze materaca należy kierować się kilkoma czynnikami. Niezmiernie ważne jest dobranie materaca o odpowiedniej dla siebie twardości, wkładzie oraz materiale, z którego zrobiony jest pokrowiec. Inny materac wybiorą alergicy, a inny Ci, którzy mają wady postawy. Materac to często element wyposażenia, do którego nie przywiązujemy zbyt dużej wagi. To duży błąd bo od niego zależy nasze dobra kondycja na całe życie. Jak wybrać odpowiedni materac?
Twardość materaca
Twardość materaca ma niezwykle duży wpływ na to czy jest on wygodny czy nie. Okazuje się, że powszechna opinia, iż materac powinien być jak najtwardszy nie jest prawdą. Odpowiedni materac nie powinien być ani za twardy ani za miękki. Twardość materaca ma być dobrana pod konkretnego użytkownika, ponieważ każdy z nas posiada inną budowę ciała. Prawidłowo dobrany materac idealnie dopasowuje się do kształtu ciała, gwarantując tym samym optymalne ułożenie kręgosłupa. Zbyt miękki materac sprawia, że mięśnie zamiast wypoczywać będą spinać się ponieważ kręgosłup jest zapadnięty w materacu. Konsekwencją tego jest ból pleców i i skurcze mięśni. Z kolei materac zbyt twardy nie pozwala na swobodne krążenie krwi w miejscach nacisku, co z kolei wymusza ciągłą zmianę ułożenia ciała, a tym samym niemożność zapadnięcia w sen głęboki (relaksacyjny). Twardość materaca jest odczuciem indywidualnym i zależy od wagi użytkownika. Osoba ważąca 50-60 kg oceni średnio twardy materac jako bardzo twardy podczas gdy osoba ważąca 100 kg stwierdzi, że ten sam materac jest zbyt miękki. Standardowo twardość materaca oznacza się: H2- osoby o wadze do 80 kg i H3- dla osób o wadze powyżej 80 kg. Optymalną twardość możemy też sprawdzić wykonując test dłonią. Polega to na tym, by położyć się na materacu na plecach i próbować wsunąć dłoń w części lędźwiowej pod plecy. Jeśli ręka wsuwa się bez trudu to znak, że materac jest dla nas zbyt twardy, jeśli mamy problem by wsunąć rękę to z kolei znak, że materac jest za miękki . Lekki opór przed wsunięciem ręki oznacza, że twardość materaca jest dla nas idealna.
Przy wyborze twardości materaca znaczenie ma także pozycja we śnie. Kręgosłup osoby leżącej na boku powinien zawierać się w płaszczyźnie poziomej, natomiast leżącego na wznak musi przyjąć naturalne krzywizny. I tak osoba, która najczęściej śpi na boku powinna wybierać materace bardziej elastyczne, w których wystające części ciała czyli ramiona i biodra mogą się zagłębić. Osoba śpiąca na brzuchu lub na wznak powinna wybrać twardszy materac.
Twardość materaca ma też znaczenie w zależności od tego czy jego użytkownik zmaga się z jakimiś schorzeniami kręgosłupa. Jeśli tak najlepiej skontaktować się z ortopedą, który wskaże jaka twardość materaca będzie odpowiednia.
Wkład
Kolejnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę przy wyborze materaca jest jego wkład. Do wyboru są materace lateksowe, sprężynowe , piankowe oraz mieszane. Każdy z tych typów ma inne właściwości. Jedną z najbardziej odczuwalnych różnic miedzy materacami sprężynowymi, a piankowymi jest sposób ich pracy. Pod wpływem ciężaru ciała sprężyny uginają się liniowo -proporcjonalnie do wzrostu obciążenia. Materac sprężynowy kiedy się na nim położymy dobrze dopasuje się do ciała, jednak w pozycji siedzącej zagłębimy się w nim i trudniej będzie się obrócić. Z kolei materace lateksowe i piankowe szybciej utwardzają się w stosunku do wzrostu obciążenia niż sprężyna. Ponadto materace lateksowe produkowane są z naturalnego mleczka kauczukowego czasami uzupełnionego o lateks syntetyczny . Ich główną cechą jest duża elastyczność punktowa. Charakteryzują się także wytrzymałością i długą żywotnością. Warto wspomnieć, że ich porowata struktura zapewnia doskonałą wentylację, dzięki czemu są też bardziej higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości.
We wkładzie materaców często stosuje się wkładki utwardzające . Wykonywane są one najczęściej z kokosa lub trawy morskiej. To wytrzymałe i naturalne materiały. Materac z taką wkładką utwardzającą jest zaliczany do grupy twardych.
Pokrowiec
Pokrowiec stanowi wykończenie materaca. Ma on równie duży wpływ na komfort snu jak wkład czy twardość. Powinien być wykonany z materiału, który zagwarantuje odpowiednią wentylację, ale na tyle wytrzymały, by zbyt szybko nie uległ zniszczeniu. Ważne by był zdejmowany. To pozwoli wyprać go, a tym samym utrzymać w czystości. Sprawdzą się pokrowce z naturalnych, silnych i wytrzymałych włókien. Niektóre pokrowce mają dodatkowe właściwości miedzy innymi są antybakteryjne, antyalergiczne, z powłoką teflonową, z kaszmirem, srebrem lub wyposażone w aromatyczne kapsułki czy zabezpieczenia przeciw roztoczom.