Jak usztywnić materac? Skuteczne sposoby na zwiększenie komfortu snu

2021-12-22
Jak usztywnić materac? Skuteczne sposoby na zwiększenie komfortu snu

Kupując materac, musisz dopasować jego twardość do wagi, sylwetki oraz indywidualnych potrzeb . Dobrze dobrany produkt nie może być bowiem ani zbyt twardy, ani zbyt miękki. Czasami zdarza się jednak, że pomimo sugerowania się parametrami, nasz sen nie jest zbyt komfortowy. Może być to skutek niewłaściwego rozłożenia ciała. Na szczęście nie musisz ponownie biec do sklepu, aby dokonać nowego zakupu. Wystarczy jedynie, że wiesz, jak usztywnić materac. W dzisiejszym wpisie podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Co się dzieje, kiedy śpisz na zbyt miękkim materacu?

Materace mają różne stopnie twardości. Określa się je symbolem od H1 do H4, czyli od miękkiego do twardego. To, który z nich jest odpowiedni, wyznaczają przedziały wagowe i to właśnie nimi warto sugerować się podczas zakupu. Niestety komfort snu to bardzo subiektywne odczucie, dlatego nie zawsze produkt dobrany w ten sposób będzie odpowiadał jego użytkownikowi. Co zatem, jeżeli zakupiony materac okaże się zbyt miękki? Czy to oznacza, że od razu powinieneś rozważyć kupno nowego? Na całe szczęście nie. Jeśli materac i jego pokrowiec są w dobrym stanie, to nie warto od razu go wymieniać – wystarczy jedynie odpowiednio go usztywnić.

Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się, jak to zrobić, należy poruszyć kwestię tego, dlaczego jest to takie ważne. Otóż zbyt miękki materac znacząco obniża komfort snu, a to wszystko ze względu na to, że zapadasz się w głąb materaca. Nie jesteś w stanie prawidłowo się ułożyć, a każda zmiana pozycji wymaga bardzo dużego wysiłku. Właśnie przez to, zamiast spać i się regenerować, będziesz się nieustannie kręcił, co i tak nie przyniesie żadnego skutku, bo nigdy nie znajdziesz dogodnej pozycji. W rezultacie Twoje mięśnie są ciągle w zbyt dużym napięciu i przez nieodpowiednie ułożenie ciała nie są w stanie zregenerować się po całym dniu. W dłuższej perspektywie skutkuje to bólem kręgosłupa i stawów, sztywnością karku oraz bólem w okolicy szyi. Z każdym dniem będziesz coraz bardziej obolały i zmęczony. Z trudem wyprostujesz się po przebudzeniu, a Twoje dotychczasowe schorzenia znacznie się pogłębią. Dodatkowo ucisk na organy wewnętrzne i naczynia krwionośne odbije się na Twoim zdrowiu. Zbyt miękki materac jest szczególnie problematyczny w przypadku cięższych osób.

Łóżko kontynentalne z materacem

Jak usztywnić materac?

Jak już wiesz, nie musisz od razu wymieniać materaca na nowy, wystarczy, że wiesz, jak go usztywnić. Chociaż czynność ta nie jest tak prosta, jak zmiękczanie, są na to bardzo skuteczne sposoby. Dzięki nim szybko przystosujesz dany produkt do swoich potrzeb.

Pierwsze rozwiązanie wymaga zakupienia dodatkowego materaca kokosowego, którym uzupełnisz swój materac użytkowy . Tym sposobem nie narażasz się na zbyt duży wydatek, a jednocześnie korzystasz też z właściwości takiej maty. Nakładka kokosowa jest naprawdę bardzo funkcjonalna. Wykonana jest z naturalnych komponentów, przez co zapewnia bardzo dobrą cyrkulację powietrza. To z kolei chroni przed gromadzeniem i namnażaniem bakterii oraz kurzu. Jej właściwości antyalergiczne i przeciwgrzybicze sprawiają, że jest to produkt przyjazny dla alergików.

W jaki sposób kokos pomoże Ci usztywnić materac? Powoduje on, że podczas snu ciężar ciała rozkładany jest na większą powierzchnię. Dzięki temu biodra i tułów nie zapadają się, co z pewnością bardzo szybko odczujesz. Nie zaleca się jednak tego sposobu usztywniania materaca osobom zmagającym się z chorobami stawów, bioder oraz ze schorzeniami kręgosłupa.

Kolejnym pomysłem na to, jak usztywnić materac jest dokupienie dodatkowego, nawierzchniowego materaca z pianki termoplastycznej. Taka nakładka nie tylko utwardza powierzchnię, ale też ochroni ją przed zabrudzeniami. W rezultacie zwiększysz żywotność materaca, a tym samym unikniesz kolejnego zakupu przez kilka lat.

Zaletą materaca z pianki jest uzyskanie lepszego podparcia dla kręgosłupa. To wszystko dzięki temu, że bardzo szybko dopasowuje się on do sylwetki. W ten sposób niwelowane są wszelkie uściski, zwłaszcza te w okolicach bioder i karku. Rozwiązanie tego typu zaleca się przy problemach z krążeniem.

Dobrym ratunkiem jest też zakup nawierzchniowego materaca z lateksem. On również dopasuje się do sylwetki, a to wszystko dlatego, że jest sprężysty i trwały. Dzięki temu zapewnia niesamowitą wygodę i gwarantuje komfort snu. Odpowiednią twardość uzyskuje się właśnie dzięki lateksowi. Nakładki tego typu świetnie spisują się zarówno jako dodatek do użytkowego materaca, jak i mata rozkładana na wersalce czy kanapie.

Skoro wiesz już, jak usztywnić materac, pora wcielić to w życie. Nie czekaj, aż schorzenia zaczną się pogłębiać, lecz wprowadź zmiany jak najszybciej. Niemal natychmiast zauważysz rezultaty. Raz na zawsze pozbędziesz się zmęczenia, a Twój sen będzie naprawdę wysokiej jakości – tym samym poprawi się też Twoje samopoczucie, a dolegliwości bólowe odejdą w niepamięć . Zajrzyj do naszego sklepu, a w zakładce materace nawierzchniowe znajdziesz wszystko to, czego potrzebujesz.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixel