Jak urządzić salon z jadalnią? Poznaj pomysły na taką aranżację

Modne i niemal już powszechne stało się urządzanie otwartej przestrzeni łączącej jadalnię i salon. To tak zwana strefa dzienna domu czy mieszkania. To tutaj spędza się najwięcej czasu. Tutaj jemy rodzinny obiad, pijemy kawę, oglądamy telewizję, spotykamy się z rodziną, rozmawiamy przy stole, odpoczywamy na kanapie i tak dalej. Nie ma wątpliwości, że takie rozwiązanie pomaga w integrowaniu się ze sobą całej rodziny. Urządzając salon połączony z jadalnią, warto zatem zadbać, aby była to aranżacja nie tylko harmonijna, ale również stylowa i funkcjonalna. Jak to zrobić?
Podobna kolorystyka i ten sam styl
Musisz wiedzieć, że jedną z najważniejszych zasad przy tego typu aranżacji jest zestawianie mebli w tym samym stylu oraz wykorzystywanie takiej samej albo przynajmniej podobnej kolorystyki. Dzięki temu właśnie, jadalnia z salonem będą tworzyć spójne pomieszczenie podzielone na funkcjonalne strefy. Pamiętaj, że nawet niewielki metraż można urządzić pomysłowo i funkcjonalnie. Urządzając więc salon z jadalnią przede wszystkim należy zadbać, aby całe pomieszczenie pozostawało spójne stylistycznie. Można więc pokój dzienny podzielić na funkcjonalne strefy, jednak trzeba użyć podobnej kolorystyki oraz stylu aranżacji. Jednymi z najczęściej wybieranych do tego typu aranżacji są styl skandynawski i nowoczesny. Dobrze sprawdzi się również styl prowansalski, minimalistyczny oraz industrialny.
W nowoczesnych wnętrzach
Jedną z charakterystycznych cech stylu nowoczesnego w urządzaniu wnętrz są duże przestrzenie. Połączony salon z jadalnią to aranżacje pasujące więc przede wszystkim do mieszkań i domów nowoczesnych. Aby całość prezentowała się spójnie, należy sięgać po proste w formie meble, a także stonowane kolory. W tego typu aranżacjach dominują przede wszystkim takie kolory jak: biel, czerń oraz szarości. Warto w naszej aranżacji użyć imitacji drewna lub też samego drewna. Ociepli ono wizualnie wnętrze i sprawi, że całość wyda się bardziej przytulna. Fajnym sposobem na uwidocznienie tej spójności między salonem a strefą jadalnianą będzie na przykład umieszczenie krzeseł przy stole w jadalni w takim samym kolorze i z takiej samej tapicerki co kanapa stanowiąca centralne miejsce w salonie. Dzięki takiemu rozwiązaniu "damy znać" otoczeniu, że zabieg ten został przemyślany i wykonany celowo dla podkreślenia spójności tych stref.
Styl skandynawski bardzo modny
Styl skandynawski niewątpliwe należy do jednego z najbardziej popularnych. W tego typu aranżacjach króluje biel, beże i szarości – taka kolorystyka rozjaśnia całe wnętrze. Jeśli uzupełni wnętrze o elementy drewna, takie jak na przykład meble w kolorze drewna, spowoduje to, że salon z jadalnią nabiorą charakteru. Warto dodać do takiego zestawienia tkaniny miękkie w dotyku lub dywan we wzory, które podkreślą prwadziwość skandynawskiej stylizacji. Takie rozwiązania doskonale sprawdzają się w małych mieszkaniach, ponieważ jasna kolorystyka pozwoli powiększyć jadalnię z salonem wizualnie.
Salon z jadalnią - jak połączyć, a jak oddzielić?
Salon z jadalnią to właśnie najczęstsze połączenie dwóch funkcji w jednym pomieszczeniu. Aranżując przestrzeń, której częścią jest jadalnia, warto każdą z funkcji należycie zaakcentować. Nawet jeśli chcemy, żeby salon z jadalnią tworzyły jedną przestrzeń, warto zadbać o to, aby obie części zachowały odrębny charakter, wzajemnie się dopełniając. Urządzone w jednym pomieszczeniu salon i jadalnia powinny więc zostać symbolicznie oddzielone. Jak można to zrobić? Na przykład za pomocą kominka, który świetnie pasuje zarówno do przestrrzeni jadalni, jak i salonu. Taki umowny podział przestrzeni podkreślić można także poprzez zastosowanie dwóch różnych rodzajów posadzek. Można użyć na przykład tę samą deską podłogową, ale w dwóch wybarwieniach albo w ogóle dwoma różnymi, ale pasującymi do siebie, materiałami. Wyodrębnic jadalnię z przestrzeni salonu, pomoże nam również dywan. Ważna jest szczególnie wielkość dywanu. Należy ją dobrać do gabarytów stołu - powinien być na tyle duży, żeby nawet kiedy odsuniemy krzesła, żeby wstać, wszystkie mieściły się na dywanie. W subtelny sposób, strefę wypoczynkową od strefy jadalnianej, oddzieli na pewno komoda. komoda. Gdzie ją umieścić? Możesz ustawić ją bezpośrednio w linii łączącej jadalnię z salonem. W oddzieleniu od siebie salonu i jadalni, pomóc może również niewysoka ścianka lub modny panel ażurowy . Subtelna ścianka nie przytłoczy wnętrza, ale sprawi, że kącik wypoczynkowy wyda się bardziej kameralny. Rozgraniczyć strefę jadalni od strefy salonowej można również w mniej widoczny dla oka sposób. Można to zrobić na przykład malując ściany pomieszczeń na zupełnie różne kolory.
Stół rozkładany to podstawa
W jadalni połączonej z salonem i otwartej na kuchnię, nie obejdzie się bez stołu. Naszym zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest zakup stołu w kształcie prostokątnym oraz z możliwością rozłożenia. Dzięki temu, przy stole zmieszczą się zawsze wszyscy domownicy, ale również goście. Nawet niezapowiedziana wizyta gości nie będzie żadnym problemem, bo jeśli zajdzie taka potrzeba stół będzie można w każdej chwili rozłoży.
Dla kogo okrągły stół?
Jeśli Twoja jadalnia jest niewielka, doskonale sprawdzi się w niej stół okrągły lub w kształcie owalnym . Tego typu stoły są zgrabne i ustawne, dlatego zajmą mniej miejsca niż stoły z prostokątnymi blatami.
Jadalnia powinna być, w miarę możliwości, jak najbardziej odsunięta od ciągu komunikacyjnego. W ten sposób, wnętrze stanie się bardziej funkcjonalne. Jeśli salon połączony jest z aneksem kuchennym, jadalnię warto potraktować jako wygodny łącznik pomiędzy strefami. Dzięki temu gotowe dania można natychmiast podawać domownikom lub gościom. Jeśli chodzi o samą jadalnię, warto zainwestować w elegancki stół, najlepiej tak jak już wspominaliśmy, stół rozkładany. Dobrać należy do niego gustowne, a przede wszystkim wygodne krzesła. Zawsze odpowiednią i atrakcyjną dekoracją stołu będą świeże kwiaty w wazonie. Sprawią one, że w pomieszczeniu zrobi się przytulniej. Jeżeli dysponujesz dużym salonem i zastanawiasz się w którym miejscu najlepiej postawić stół jadalniany - podpowiadamy - nieopodal okna. Dzięki temu uzyskasz cenny dopływ światła dziennego. Oprócz tego, ustawienie stołu pod oknem sprawia, że kącik wypoczynkowy można zaaranżować w bardziej zacienionej części pokoju. Taki projekt sprzyja relaksowi oraz błogim popołudniowym drzemkom, wprowadzając do salonu przyjazną, bardziej kameralną atmosferę.