Jak urządzić małą łazienkę? Poznaj sugestie, które pomogą Ci w tym zadaniu

2021-02-25
Jak urządzić małą łazienkę? Poznaj sugestie, które pomogą Ci w tym zadaniu

Jeżeli nie jesteś właścicielem salonu kąpielowego o ogromnej powierzchni, podczas projektowania wyposażenia łazienki prawdopodobnie zetkniesz się z problemem jej zagospodarowania. By pomieszczenie było ergonomiczne, wygodne, a także stylowe, warto skorzystać z kilku podstawowych wskazówek. Jak urządzić małą łazienkę, by wnętrze było komfortowe i estetycznie wykończone? Sprawdzamy!

Optyczne powiększanie przestrzeni, czyli jak urządzić małą łazienkę

Przekonaj się, że istnieją proste triki, dzięki którym urządzisz małą łazienkę. Czasem wystarczy jedno zgrabne posunięcie, by optycznie powiększyć przestrzeń. Być może będzie to małe oszustwo, jednak mające na celu zmianę dotychczasowego postrzegania miejsca. 

Zestaw mebli łazienkowych Antyl White

I stała się jasność!

Jednym ze sposobów na urządzenie małej łazienki jest zastosowanie jasnej kolorystyki – zarówno ścian, jak i mebli. Takie barwy jak biele i szarości mają na celu utworzenie efektu głębi. Tę możliwość stwarza również światło w chłodnej tonacji. 

Rozwiązania na wysoki połysk

Dobrym rozwiązaniem może okazać się również montaż połyskujących mebli - płaszczyzny, które odbijają światło, skutecznie oszukują nasz wzrok, powodując, że widzimy pomieszczenie większym, niż jest w rzeczywistości. 

Lustereczko powiedz przecie

Wnętrzarskim hitem są także lustra, które nie mają wyraźnych brzegów. Oczy muszą być wytężone, by odszukać granicę pomiędzy ścianą a rantem zwierciadła. Odbijająca się w lustrze przestrzeń stworzy pożądane oddalenie. 

Zestaw mebli łazienkowych Gwinea szary dąb artisan

Jak urządzić małą łazienkę? Dostosuj meble do powierzchni

Zgrabne wkomponowanie mebli łazienkowych we wnętrze o niewielkich rozmiarach nie jest wcale łatwą sztuką. Wybrane przez Ciebie artykuły muszą niejako dostosować się do ewentualnych wnęk, nieustawnych kątów czy wąskich ścian. Często niemożliwa jest lokalizacja efektownej meblościanki. Nie zrażaj się! Być może warto skupić się na doborze mebli, które są multifunkcyjne – zajmują niewielką przestrzeń, a mieszczą wiele. Jak urządzić małą łazienkę? Możesz zdecydować się na wysokie szafki z lustrem, które stoją na metalowych nóżkach, oszczędzając miejsce na podłodze. Jeśli masz taką możliwość, zawieś też szafkę na ścianie – zyskasz tym samym dodatkowe miejsce na posadzce. Przy kłopotliwym kształcie pomieszczenia idealnie sprawdzi się lustro narożne.

Zestawy mebli nie tylko do salonów kąpielowych

Samo słowo „zestaw” kojarzy się z czymś rozbudowanym i złożonym, jednak nie zawsze jest to regułą. Szybko przekonasz się, że by urządzić małą łazienkę, możesz posłużyć się zestawem mebli, które charakteryzują się kompaktową i jednocześnie funkcjonalną konstrukcją. Jak urządzić małą łazienkę?

Zawieś szafki na ścianie

Być może w Twoim wnętrzu sprawdzi się biały komplet z dodatkami w odcieniach drewna, złożony z pięciu elementów – wysokiej wiszącej szafki, umywalki wraz z dedykowanym meblem, wiszącej szafki z lustrem i lampy LED. Kluczowe jest jasne wykończenie mebli i ich połysk oraz fakt, że wszystkie komponenty wiszą, a nie stoją, co daje wrażenie większej przestrzeni. 

Nowoczesny zestaw mebli łazienkowych Inagua-Mint

Niuanse mają znaczenie

Podobny efekt uzyskasz, kiedy wybierzesz zestaw z frontami z zaokrąglonymi rogami. Podwieszane szafki prezentują się lekko i posiadają praktyczne schowki. By urządzić małą łazienkę, każdy element powinien być przemyślany. Eliminacja tradycyjnych uchwytów na rzecz minimalistycznych frezów to przykład takich rozwiązań. 

Zagospodarowanie narożnika

A może odpowiednie zaprojektowanie wyposażenia ułatwi zestaw zawierający umywalkę narożną wraz z dostosowaną do niej szafką i lustrem? Całości dopełni wygodna wisząca szafka, w której pomieścisz wszystkie łazienkowe drobiazgi.

Armatura rodem z Szuflandii – jak sprytnie urządzić małą łazienkę?

By korzystanie z łazienki było komfortowe, a pomieszczenie efektownie wykończone, musisz dołożyć starań, by właściwie dobrać nawet armaturę. Umywalka to zasadniczy składnik tego wnętrza. Dobrym pomysłem będzie wybór umywalki blatowej – zyskasz powierzchnię blatu jako przestrzeń do przechowywania np. kosmetyków. Alternatywą okażą się umywalki nablatowe, które umieścisz bezpośrednio na szafce lub blacie. Jeszcze innym sposobem jest wybór wersji meblowych, które są dopasowane do szafki łazienkowej. Wariantem, który zajmuje najmniej cennej przestrzeni, jest kwadratowa bądź okrągła umywalka nablatowa, mierząca zaledwie 40 cm!

Zestaw łazienkowy Typo-Oak w kolorze naturalnego drewna

W jaki sposób urządzić małą łazienkę? Zainwestuj w sprzęt „2w1”

Nie zawsze dysponujemy osobną pralnią, już nie mówiąc o pomieszczeniu, gdzie mokre ubrania mogą przeschnąć. W tym wypadku konieczne jest umieszczenie pralki w łazience. Tylko co z suszeniem? Jak urządzić małą łazienkę, by połączyć te dwie funkcje? W tym celu warto wybrać sprzęt, jakim jest pralko-suszarka. Przy niewielkiej powierzchni do wykorzystania staraj się tak komponować znajdujące się w pomieszczeniu wyposażenie, by każdy artykuł był maksymalnie funkcjonalny.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2021
pixel