Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

2017-12-29
Jak urządzić małą kuchnię w bloku?

Każdy kto zdecydował się na zakup mieszkania wie jaka to wygoda. Mniejszy metraż mieszkania wiąże się z mocnym ograniczeniem czasu, który spędzamy na sprzątaniu wszystkich pomieszczeń. Bardzo częstym czynnikiem determinującym zakup mieszkania jest jednak jego cena. Dzisiejsze, nowoczesne budownictwo jest w stanie zagospodarować każdy centymetr kwadratowy w taki sposób aby nawet w kawalerce nie czuć ograniczenia 20 metrów kwadratowych.
Rozmieszczenie pomieszczeń to nie jedyne, co determinuje to jak przestronne jest nasze mieszkanie. Przy mniejszym metrażu najważniejsze jest aby na samym początku rozplanować w jaki sposób je umeblować oraz jakie dodatki zwiększą komfort użytkowania.

W tym artykule skupimy się głównie na kuchni, w której zwłaszcza Panie w wolnych chwilach spędzają najwięcej czasu. Postarajcie się zastosować niektóre z opisanych poniżej porad, a gwarantujemy, że będziecie bardzo zadowoleni z otrzymanych efektów. Pamiętajcie jednak, że to Wasze mieszkanie i to od Was zależy jaki nadacie mu klimat i charakter. Dzięki poniższym informacjom i odrobinie wyobraźni będziesz w stanie urządzić przestronną i ciepłą kuchnię na dosłownie kilku metrach kwadratowych. Zaczynajmy.

 

Aneks kuchenny czyli z czym to się je?

Najpopularniejszym patentem na niewielkie pomieszczenia jest tak zwany aneks kuchenny. Nie każdy układ mieszkania zezwala na wdrożenie tego typu rozwiązanie. W niektórych przypadkach niezbędne będzie usunięcie jednej ze ścian w mieszkaniu, co może być dla niektórych bardzo trudnym przedsięwzięciem. Zatarcie oczywistej granicy pomiędzy pokojem dziennym, a niewielką kuchnią to najlepszy sposób na zaoszczędzenie nawet kilku metrów. Jeżeli jednak nie macie możliwości zaaranżować kuchnię w ten sposób to nie wszystko jeszcze stracone. Poniżej przedstawimy jeszcze kilka dodatkowych patentów na zagospodarowanie mebli kuchennych, które również mogą pomóc w przypadku zamkniętej kuchni.

 

Jasno i ciepło

Bardzo ważne jest aby przy dobieraniu mebli kuchennych pamiętać, że jasna kuchnia jest wizualnie większa. Meble kuchenne z serii Vento, Econo czy San Marino sprawdzą się wręcz idealnie jako wyposażenie małej kuchni. Dzięki możliwości dowolnego dobierania szafek i tworzenia własnych zestawów będziecie mogli zaopatrzyć się w niezbędne dla Was elementy. Dla kontrastu warto użyć ciemniejszego blatu o odpornej na uszkodzenia strukturze.

 

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L

Jeżeli zdecydowałeś już, że Twoja mała kuchnia będzie zamknięta i planujesz zakup mebli kuchennych to pamiętaj, że w większości przypadków najbardziej optymalnym ustawieniem jest kształt litery "L". Dzięki takiemu ustawieniu maksymalnie wykorzystujemy niewielką przestrzeń i zostawiamy sporą część pomieszczenia na sprzęt AGD, stół lub pozostawimy ją po prostu pustą i zwiększymy tym komfort użytkowania.

 

Mobilna kuchnia hitem ostatnich lat

Jeżeli rozplanowaliście już ułożenie mebli kuchennych w waszym mieszkaniu, ale nie jesteście pewni, czy starczy miejsca kiedy kilka szafek zostanie otworzonych. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie zestaw mebli kuchennych z przesuwanymi drzwiczkami lub wygodne i popularne ostatnio szafki żaluzjowe. Aby kuchnia stała się bardziej mobilna warto zarezerwować kawałek blatu na miejsce do spożywania posiłków oraz zaopatrzyć się w składane krzesła. Dzięki temu zabiegowi zaoszczędzimy mnóstwo miejsca i pozbędziemy się problemu związanego z brakiem stołu jadalnego.

 

Zabuduj się w swojej kuchni!

Bardzo dużo rodzin decyduje się na sprzęt AGD wolnostojący. Każdy dodatkowy sprzęt, który nie jest schowany w jednej z szafek to tak na prawdę niepotrzebnie utracony metraż. Bardzo modnym w ostatnim czasie patentem stało się zabudowywanie sprzętu AGD. Kuchnia pod zabudowę ma dwa duże pozytywy. Pierwszym z nich jest możliwość całkowitej aranżacji kuchni nie zważając na wygląd sprzętu, który w tym przypadku jest ukryty w szafkach. Drugim i chyba najważniejszym w tym wypadku plusem będzie ograniczenie miejsca, w których musiałby znajdować się sprzęt wolnostojący.

 

Pamiętajcie, że meble kuchenne nie mogą zajmować całej przestrzeni. Nawet duże, ale źle zaaranżowane kuchnie, sprawiają wrażenie ciaśniejszych od ich o wiele mniejszych odpowiedników. Dlatego tak ważne jest, by kuchnia została zaaranżowana od samego początku z rozmysłem. Stosując się do powyższych zasad i dodając nieco własnej inwencji będziecie w stanie znaleźć złoty środek, który zaowocuje kuchnią skrojoną na miarę i idealnie pasującą do Waszego mieszkania.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2017
pixel