Jak poprawnie zadbać o meble ze skóry?
Zaraz przed wyjściem z garbarni skóra naturalna zostaje odpowiednio spreparowana. Aby uzyskać efekt widoczny w Państwa salonach na co dzień używa się specjalnych substancji nawilżających, które czynią ją miękką i elastyczną. Bardzo ważne jest aby zrozumieć, że skóra naturalna, która została poddana obróbce nie posiada już swoich zdolności do samoregeneracji, a wiele czynników zewnętrznych takich jak światło słoneczne oraz domowe ogrzewanie sukcesywnie ją wyniszczają. W połączeniu z solą z naszego potu tworzą związek, który utwardza skórę i w dłuższym czasie powoduje jej pękanie. Kupując meble skórzane musimy pamiętać zatem aby zapewnić jej odpowiednie warunki oraz w specjalny sposób zadbać o ten niezwykle elegancki materiał.
Czego nie lubią meble ze skóry?
Kiedy zabieramy się za cotygodniowe porządki bardzo często ścieramy brud oraz kurz również z mebli wypoczynkowych. W większości przypadków stosujemy do tego popularne środki piorące i czyszczące. Warto jednak wiedzieć, że nic bardziej nie przyczynia się do degradacji mebli skórzanych od tego typu środków chemicznych.
Meble skórzane nie lubią również kiedy jest im za ciepło. Pamiętajcie zatem aby nie stawiać ich zbyt blisko grzejników, kaloryferów i innych źródeł ciepła. Minimalna odległość to około 30 centymetrów od urządzenia. Nie powinieneś stawiać również dotykać skóry rozgrzanymi przedmiotami. Bardzo ważne jest aby pamiętać, że meble skórzane nie lubią się opalać, dlatego nie zapomnij aby mebel nie był zbytnio narażony na promieniowanie słoneczne. Polecamy stawiać je zawsze w ciemniejszym rogu pomieszczenia.
Kolejna zasada jest również bardzo ważna. Skóra naturalna nie znosi alkoholu. Uważaj zatem aby na imprezach w Twoim salonie nie rozlać przypadkiem drinka na swój narożnik skórzany. Przed czyszczeniem i konserwacją sprawdź czy środek, którego masz zamiar użyć nie posiada w sobie dużego stężenia alkoholu.
Co lubią meble skórzane?
Powyżej wymieniliśmy z grubsza najważniejsze zagrożenia oraz największe błędy popełniane przez użytkowników podczas użytkowania sof, narożników i foteli skórzanych. Teraz czas opisać, co sprzyja w regeneracji mebli skórzanych i jakie kroki podjąć aby ich powierzchnia pozostała w nienaruszonym stanie przez wiele lat.
Po pierwsze pamiętaj o tym aby minimum raz na tydzień odkurzyć meble za pomocą lekko wilgotnej szmatki. Nie używaj niepotrzebnie żadnych środków chemicznych, chyba że są to specjalistyczne środki do pielęgnacji skór. Po drugie, ale nie mniej ważne pamiętaj aby kilka razy do roku (średnio raz na kwartał) wykonaj pełne zabiegi konserwująco-czyszczące. Do ich wykonania będziesz potrzebować specjalnych zestawów pielęgnacyjnych do skór naturalnych.
Bardzo ważne jest abyś korzystał tylko z najlepszej jakości preparatów wyprodukowanych przez producentów z tej właśnie branży.
Spełniając powyższe warunki mamy pewność, że zachowasz miękkość i atrakcyjny wygląd swoich mebli i dodatkowo zakonserwujesz je w sposób, który umożliwi użytkowanie ich przez długie lata.