Jak dopasować fotel gamingowy do własnego użytku?

2022-07-08
Jak dopasować fotel gamingowy do własnego użytku?

Coraz częściej spędzamy czas przy komputerze. Ciągłe klikanie myszy i odgłos stukającej klawiatury to dźwięki, które już nikogo nie dziwią. Komputery na stałe zagościły w naszych biurach i domach, a wraz z technologią pojawiły się także gry, które cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie. Nie o nich jednak będzie ten artykuł, choć zdecydowanie byłoby o czym pisać. Zamiast tego odpowiemy sobie na pytania, jak dobrać odpowiedni fotel obrotowy dla gracza, czym kierować się przy zakupie właściwego modelu krzesła gamigowego i najważniejsze - jak dopasować mebel do siebie.

biurko gamingowe z uchwytem na kubek i wieszakiem na słuchawki

Fotel fotelowi nierówny 

Skoro tu jesteś, to zapewne już wiesz, że wybór fotela gamingowego powinien być gruntownie przemyślany. Niezależnie, czy jesteś profesjonalnym graczem, testerem gier, youtuberem, grafikiem, projektantem czy po prostu entuzjastom gier z dobrym gameplayem - pamiętaj, że jeżeli chcesz się cieszyć komfortową rozgrywką, potrzebujesz czegoś więcej niż wydajny komputer. Długie siedzenie niestety nie wpływa korzystnie na nasze zdrowie, dlatego tak ważną rzeczą jest właściwy dobór mebli do strefy gracza, takich jak praktyczne biurko gamingowe oraz ergonomiczny fotel. Dobre połączenie tych dwóch elementów pomoże w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. Twój kręgosłup na pewno będzie za to wdzięczny. 

Jeżeli siedzisz przed komputerem pół godziny dziennie, to tak naprawdę wystarczy Ci zwykłe krzesło tapicerowane, a nawet klasyczny drewniany taboret. Jednak powiedzmy sobie szczerze, że spędzamy znacznie więcej czasu przy ekranie komputera. To oczywiście jeszcze nie powód, by inwestować w najdroższy fotel gamingowy, jednak im dłużej grasz lub pracujesz w pozycji siedzącej, tym bardziej Twoje ciało potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Większość graczy spędza przed komputerem powyżej pięciu godzin dziennie, a w przypadku zawodowców czas spędzony przed komputerem przekracza 8 godzin. W takim wypadku naprawdę ma znaczenie, w jaki sposób siedzisz. 

 

Szukając odpowiedniego fotela dla gracza należy wziąć pod uwagę nie tylko oryginalny wygląd, który efektownie podkreśli Twój indywidualny styl gry. Fotel przede wszystkim powinien być wygodny i najlepiej dopasowany do Ciebie. Czego zatem potrzebuje wymarzone krzesło gamingowe, aby po pewnym czasie można było stwierdzić, że jego zakup był dobrą decyzją? Mamy kilka wskazówek, które ułatwią Ci wybór fotela gamingowego dedykowanego specjalnie dla Ciebie. 

fotel gamingowy

Sposób na zdrowe siedzenie

Podstawą dobrego siedzenia jest utrzymanie prawidłowej postawy ciała, co ułatwiają punkty podparcia. Im więcej ich jest, tym lepiej. Chodzi tutaj o to, aby jak najwięcej części ciała mogło spoczywać na fotelu. Dlatego charakterystyczne w krzesłach gamingowych jest duże, wysokie oparcie, które wspiera plecy na całej długości aż po samą głowę. Ważne jest także odpowiednie podparcie dla łokci oraz przedramion, a także dobrze dopasowana wysokość krzesła. 

Wielkość fotela dla gracza ma znaczenie

Na rynku znajdziesz wiele foteli o różnym rozmiarze. Zwróć uwagę na to, gdzie wyprodukowano dany mebel ponieważ rozmiarówka może dotyczyć mieszkańców danego kraju. Większość krzeseł gamingowych produkowana jest w krajach azjatyckich, w których średni wzrost jest niższy niż europejczyków. Zazwyczaj tańsze fotele pasują do osób średniego wzrostu ale w Azji, więc będą za małe dla Europejczyka średniego wzrostu. Warto więc zdecydować się na droższy model, który posiada potrzebne parametry i cieszyć się pełnym komfortem podczas siedzenia. Pytanie o rozmiar fotela to także pytanie o Twój styl gry - jeśli jesteś skupionym, pełnym uwagi graczem, z pewnością ściśle dopasowany fotel będzie dla Ciebie. Jednak jeśli podczas rozgrywki ponosi Cię ruchowo bo np. tak bardzo utożsamiasz się z postacią, którą kierujesz w grze, wybierz model trochę większy, który nie zablokuje Twojej energii. Oczywiście pamiętaj o podstawowych zasadach ergonomii i o tym, żeby fotel nie był zbyt duży. 

 

Jak sprawdzić, czy ten fotel jest dla Ciebie odpowiedni? 

Pierwszym krokiem w wyborze odpowiedniego krzesła gamingowego jest znalezienie właściwego rozmiaru mebla. Bez trudu można znaleźć fotel mały, średni i duży w zależności od wzrostu użytkownika, ale dodatkowe pytanie brzmi, jaki fotel będzie w sam raz? Fotel powinien być na tyle szeroki, aby biodra nie wystawały poza siedzisko i aby czuć się swobodnie. Szczególnie osoby o większych rozmiarach powinny zwrócić uwagę na szerokość fotela. Nic nie powinno uwierać. Każde oparcie krzesła gaminowego zostało zaprojektowane tak, aby dopasować się do krzywizn kręgosłupa. W fotelach zaprojektowanych dla wyższych osób krzywizny będą po prostu w innych miejscach oparcia. Za duży fotel nie spełni swojej roli, ponieważ nie pomoże zachować naturalnej postawy ciała. Wybierz więc model dopasowany do Ciebie. Niektóre modele posiadają możliwość regulacji poduszek pod odcinek szyjny i lędźwiowy, co pozwala jeszcze lepiej ustawić elementy fotela do siebie.

Fotel najbardziej znanego youtubera na świecie

Odpowiednią wysokość fotela można poznać także po ułożeniu nóg. W trakcie siedzenia nogi powinny spoczywać swobodnie na podłożu pod kątem prostym. Nie zapomnij także o odcinku szyjnym i samej głowie. Zadbaj, aby głowa nie była zbyt pochylona a szyja nie była spięta. Pomoże Ci w tym odpowiednia wysokość zagłówka i wspomniane wcześniej poduszki. Nie jest tajemnicą, że komfort często idzie w parze z wyższą ceną. Droższe modele krzeseł dla graczy wyposażone są w mechanizmy o szerszych możliwościach regulacji i coraz to nowsze funkcje, dzięki którym możesz w pełni cieszyć się rozgrywką. Zawsze wprowadź jednak poprawkę na to, że fotel fotelowi nie równy, dlatego przed zakupem zapoznaj się z recenzjami graczy, którzy testowali dane krzesło przez co najmniej pół roku. 

Fotel gamingowy dla dziecka - byle nie za duży

Jeżeli szukasz fotela gamingowego dla swojego dziecka, nie myśl że lepiej kupić większy fotel, bo przecież szybko urośnie. Źle dobrany fotel często jest przyczyną problemów z kręgosłupem i nieprawidłową postawą już w młodym wieku. Dobierz krzesło odpowiadające aktualnemu wzrostowi Twojej pociechy. 

Siedzisko, które pilnuje postawy

Na rynku znaleźć można dwa rodzaje siedzisk foteli gamingowych. Najczęściej spotykane jest to z zakrzywionymi bokami, które jakby "trzymają w ryzach" nogi i wymuszają odpowiednią postawę. Wyglądem przypominają fotele w kokpitach samochodowych. Gdy przez dłuższy czas trwa rozgrywka, takie rozwiązanie pomaga dłużej trzymać kręgosłup w dobrej, naturalnej pozycji. Drugi rodzaj jest prosto zakończony, przez co nogi mają więcej miejsca i jest wygodniej. To też dobry wybór dla tych, którzy podczas gry wiercą się i dużo ruszają na fotelu. Niestety coś za coś. Po dłuższym czasie może się pojawić znużenie, a wraz z nim tendencja do niedbałego siedzenia. 

 

Aby siedzisko rzeczywiście było dobrze dopasowane, trzeba również się przyjrzeć jego głębokości. Wystarczająco głębokie siedzenie to takie, na którym plecy dotykają poduszki lędźwiowej, a stopy swobodnie opierają się na podłodze, nie naciskając przy tym na wewnętrzną część kolan.

fotel gamingowy

Idealne oparcie to ulga dla Twoich pleców

Charakterystyczną cechą foteli dla graczy jest wysokie oparcie. To oczywiście duża zaleta tego mebla ponieważ wsparcie kręgosłupa na całej długości daje duży komfort, a także pomaga chronić kręgosłup przed obciążeniami. Standardowa wysokość oparcia sięga od 30 - 33 cali (76 - 84 cm). Wszystko poza tym przedziałem jest przeznaczone dla niskich lub bardzo wysokich osób. Przy wyborze idealnego modelu krzesła gamingowego zwróć uwagę, czy fotel posiada regulację poduszki położonej w odcinku lędźwiowym, a także zagłówka, który ma odciążać odcinek szyjny. Sprawdź też, czy poduszki dobrze się trzymają po ustawieniu - nikt nie lubi przerywać sobie rozrywki czy pracy, aby znowu poprawiać sobie poduszkę, która się przesuwa. Przyzwyczajenie się do takiej postawy może trochę potrwać, jednak zdecydowanie warto się tego podjąć, jeżeli wiążesz swoją przyszłość z dalszą pracą przy komputerze. W zależności od modelu fotela poduszki mogą różnić się twardością. Kolejna kwestia to szerokość siedziska. Zbyt wąskie sprzyja garbieniu się ramion. Jeśli masz szerokie ramiona, zadbaj aby i oparcie było odpowiednio szerokie. 

 

Regulowane podłokietniki - koniecznie!

Wiele osób pomija ten element lub uważa go za mniej ważny. A jednak źle ustawione podłokietniki sprawiają, że nawet najlepszy fotel dla gracza nie spełnia swojej roli. Fotele gamingowe z regulowanymi podłokietnikami to na szczęście częsty widok, a jeszcze bardziej cieszy, gdy funkcja regulacji nie dotyczy wyłącznie zmiany wysokości. Oto kilka funkcji, które dostępne są w nowoczesnych fotelach gamingowych. 

Profesjonalny fotel kubełkowy dla gracza MC Racing z podświetleniem LED

 • W GÓRĘ I W DÓŁ - Podstawowa funkcja regulacji podłokietników, a zarazem najważniejsza. Dzięki niej dostosujesz fotel do wysokości biurka. Górna część podłokietników powinna być na równi z wysokością blatu biurka gamingowego. 
 • DO PRZODU I DO TYŁU - Możliwość wysuwania płytek podłokietników do przodu lub do tyłu pozwoli dostosować mebel do wzrostu wyższych i niższych użytkowników
 • NA BOKI - To bardzo przydatna funkcja dla nieco szerszych graczy, którzy potrzebują dla siebie więcej przestrzeni. Szerszy rozstaw podłokietników z pewnością docenią także wysocy gracze.
 • DO WEWNĄTRZ I ZEWNĄTRZ - Dzięki tej funkcji możesz zmienić kąt płytki podłokietnika, tak aby był on jak najlepiej dopasowany do naturalnego ułożenia Twojej ręki. 

Nie każdy model posiada podłokietniki 3D i wszystkie wymienione wcześniej funkcje, dlatego przed zakupem upewnij się, że Twój upatrzony fotel ma wszystko to, na czym Ci zależy. Pamiętaj, że podłokietniki są elementami ściśle współgrającymi z biurkiem, a odpowiednio ustawione powinny być na tej samej wysokości, co jego blat.

Wysokość stołu gamingowego powinna pokrywać się z górną częścią podłokietników, tak by ręce częściowo opierały się na stole, a częściowo spoczywały na podłokietnikach.

No tak... a jak w takim razie ustawić podłokietniki pod siebie? 

Ręce opierające się o dobrze ustawione podłokietniki powinny być zgięte pod kątem 90 stopni i opierać się swobodnie, bez unoszenia czy spinania barków. Dodatkowe funkcje regulacji podłokietników pomagają osiągnąć ten efekt poprzez jak najlepsze dostosowanie modelu do Twoich gabarytów. 

Nowoczesny fotel gamingowy i jego dodatkowe funkcje

W nowoczesnych fotelach zastosowano wiele różnych mechanizmów, dzięki którym siedzenie przynajmniej w teorii ma być czymś niezwykle przyjemnym. W zależności od budżetu jaki masz do dyspozycji, pojawiają się różne funkcje. Jedną z ciekawszych jest mechanizm TILT, który umożliwia swobodne kołysanie się oraz blokadę oparcia w pozycji pionowej, sprzyjając tym samym utrzymaniu prawidłowej postawy ciała. W nowszych i droższych modelach pojawia się funkcja Multiblock, który pozwala zablokować siedzisko pod różnym kątem. Obecnie coraz częściej można spotkać fotele gamingowe z możliwością zmiany kąta odchylenia oparcia. Na takim oparciu można się nawet położyć! Oczywiście nikt w takiej pozycji nie gra i to nie jest ergonomiczna pozycja do pracy, a jednak funkcja ta może okazać się przydatna. Delikatne odchylenie oparcia odciąża kręgosłup poprzez rozłożenie ciężaru ciała na większej powierzchni. 

Regulowany fotel obrotowy do biura z poduszką na plecy

W skrócie - jak dostosować fotel dla gracza?

 1. Wysokość siedziska - dostosuj wysokość siedziska tak, aby Twoje całe stopy pewnie opierały się na ziemi, a kolana były ustawione pod kątem 90 stopni.
 2. Regulacja oparcia - dopasuj oparcie do własnego wzrostu, zwracając uwagę na właściwe położenie poduszek, które powinny być podparciem lędźwi i karku.
 3. Ustaw podłokietniki - poluzuj podłokietniki, a następnie dostosuj do odpowiedniej wysokości. Optymalna pozycja dla łokci wynosi 90 stopni. Pamiętaj jednak, by podczas regulacji nie podnosić ramion do góry.
 4. Regulacja wysokości blatu biurka - stanowisko gracza to oczywiście nie tylko fotel, ale również inne elementy, jak np. biurko z możliwością zmiany wysokości blatu. Nawet najlepiej dostosowany fotel nie sprawdzi się, gdy inne elementy będą nieprawidłowo ustawione. Gamingowy stół z funkcją regulacji wysokości blatu możesz z łatwością dostosować do własnego wzrostu.
 5. Dostosuj wysokość i kąt monitora - po regulacji wysokości biurka przyszedł czas na dostosowanie monitora. Ekran powinien znajdować się na wysokości pola widzenia. Głowa powinna być w naturalnej pozycji i patrzeć na wprost. Górna krawędź monitora powinna być na wysokości oczu. 
 6. Dosuń fotel do biurka 
 7. Korzystaj z czasu mądrze i rób często przerwy - Najlepiej zaopatrzona strefa gracza w ultra ergonomiczne fotele gamingowe i inne super funkcjonalne sprzęty nie dadzą Ci gwarancji zdrowego użytkowania, jeśli nie będziesz pamiętał o kilku ważnych kwestiach. Jeżeli chcesz rozwijać swoje pasje związane z gamingiem i planujesz przez kolejne lata pracować przy komputerze, weź sobie mocno do serca wskazówki umieszczone poniżej. 

Gamingowy fotel z oświetleniem LED do pokoju młodzieżowego

6 wskazówek, by zdrowo siedzieć

 • siedź aktywnie - jeśli chcesz żyć w zgodzie z własnym ciałem, zmieniaj często pozycję, nie siedź stale w jednej. Organizm potrzebuje ruchu i jeśli go nie dostanie, to kiedyś w mniej dyskretny sposób się tego dopomni. 
 • dbaj o postawę ciała - dobrze dopasowany fotel gamingowy pomoże Ci dłużej utrzymać prawidłową, neutralną postawę ciała. 
 • rób regularne przerwy - gry potrafią mocno wciągnąć i ciężko zrobić sobie przerwę szczególnie w rozgrywkach sieciowych, czy kooperacyjnych. Pamiętaj jednak żeby przynajmniej raz na dwie godziny zrobić sobie choćby krótką przerwę.
 • wstawaj z krzesła - jeżeli nie możesz odejść od biurka, przynajmniej na chwilę wstań, by "rozprostować kości". Niech zastana krew znów swobodnie popłynie przez Twoje ciało. 
 • daj odpocząć oczom - wielogodzinne wpatrywanie się w świecący ekran, to duże wyzwane dla wzroku. Pozwól mu więc przynajmniej raz na godzinę odpocząć. Wzrok ludzki przystosowany jest do patrzenia w dal, dlatego spójrz za okno i podziwiaj choćby chmury na niebie. 
 • weź głęboki oddech na świeżym powietrzu - dłuższa praca w zamkniętym pomieszczeniu jest męcząca i mało wydajna. Wyjdź w przerwie na świeże powietrze, to pomoże Ci zregenerować Twój umysł.

Fotel do biura z wysuwanym siedziskiem

Inwestując w dobry fotel gamingowy nie idź na kompromisy w kwestii komfortu. Tym bardziej jeśli wiążesz swoją przyszłość z branżą gier lub po prostu pracą przy komputerze. Jeśli chcesz cieszyć się wygodną rozgrywką, a przy tym zadbać o zdrowie, weź również pod uwagę regulowane biurko oraz odpowiedniej wielkości monitor z regulacją wysokości i zmianą kąta. Dopiero właściwe ustawienie wszystkich tych trzech elementów sprawi, że Twoja strefa gracza będzie naprawdę ergonomiczna.

Mam nadzieję, że ten poradnik był dla Ciebie przydatny. Zachęcamy do odwiedzenia naszej strefy gracza. 

 

Meble jakich szukasz w Resmar.pl

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2022
pixel