Jak dobrać wysokość biurka i krzesła dla dziecka?

2021-05-04
Jak dobrać wysokość biurka i krzesła dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie krzesło i biurko wybrać dla swojego dziecka. Pozornie prosta sprawa, a jednak nie taka oczywista jakby mogło się wydawać. Biurko powinno być dopasowane do wzrostu dziecka i być dostatecznie duże, aby można było z niego komfortowo korzystać. Podobnie ma się sprawa z krzesłem do biurka. To nie może być pierwsze lepsze siedzisko, ale wygodne, regulowane i zapewniające odpowiednie punkty podparcia. W tym artykule podpowiemy Ci konkretnie, jak dobrać wysokość biurka i krzesła dla dziecka. 

1. Dziecko na pełnym etacie - czyli 8 godzin dziennie przy biurku

Zanim zaczniemy omawiać temat doboru mebli dziecięcych, spróbuj odpowiedzieć na proste pytanie. Dlaczego lubisz (lub nie lubisz) siedzieć przy biurku? Jak się czujesz po kilku godzinach takiej pracy? Gdy odpowiesz sobie na te pytania, będzie Ci łatwiej znaleźć najlepsze rozwiązanie dla Twojego dziecka. Pamiętaj, że dzieci podobnie jak my, potrzebują odpowiednich warunków do pracy. Czasem nie zdajemy sobie  sprawy, ile godzin każdego dnia młody uczeń spędza przy biurku. Nie dość, że w szkole siedzi na każdej lekcji, to jeszcze w domu czeka na niego masa zadań domowych do rozwiązania. I znowu siedzenie. Także malowanie, czytanie i inne spokojne rozrywki to znowu siedzenie. Gdy zliczymy te wszystkie godziny to może wyjść nam 6 a nawet 8 godzin dziennie! To naprawdę dużo!

2. Zdrowe siedzenie, czyli dużo przerw i aktywności

Czasem może się wydawać, że dzieci przecież są w ruchu w ciągu dnia, więc siedzenie w szkole i w domu nie jest niczym szkodliwym. Niestety, ludzki organizm nie jest przystosowany do takiego trybu życia. Dzieci także odczuwają negatywne skutki nieprawidłowego i długiego siedzenia, dlatego ważne jest, żeby uczyć je dobrych nawyków. To świetna inwestycja w ich zdrowie i rozwój. Najlepiej byłoby zachęcać dziecko do spędzania czasu w innej pozycji. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Dobrze, żeby dziecko robiło przerwy co 20 minut. Kilka ćwiczeń rozluźniających i rozciągających mięśnie to bardzo dobry pomysł. Może jakaś forma zabawy, w której dziecko się trochę porusza? To powinno pomóc zmniejszyć napięcie w mięśniach, które pojawia się podczas siedzenia.

Twoje dziecko wierci się i kręci przy biurku?

Chyba każdy rodzić zauważył kiedyś, jak jego dziecko nie może spokojnie usiedzieć w miejscu. Niektórzy może nawet pamiętają swoich nauczycieli, którzy strofowali wiercących się uczniów. Często dzieci po prostu potrzebują "wybiegać się", żeby rozładować stres. Prośby, żeby dziecko siedziało spokojnie, mogą nic nie dać. Brak ruchu działa dla dziecka stresująco! Tak! Okazuje się, że zbyt mało ruchu może powodować napięcie. A to z kolei oznacza marudzenie, zdenerwowanie, krzyki i inne "nieprzyjemności" w domu. Całe szczęście jest coraz większa świadomość tego, jak ważna jest aktywność w młodym wieku i jaki ma dobry wpływ na codzienne funkcjonowanie. Widać to wyraźnie po długich tygodniach nauki zdalnej i siedzenia z dziećmi w domu na izolacji czy kwarantannie. Mało aktywności fizycznej u dzieci było nie lada wyzwaniem dla rodziców, gdzie obie strony najadły się sporo stresu. 

3. Jaka jest prawidłowa postawa przy biurku?

Jest kilka rzeczy na które należy zwrócić uwagę, gdy dziecko siedzi.

 

  1. Stopy na podłożu. Zobacz, czy Twoje dziecko ma stopy oparte na podłożu. To bardzo ważne, żeby ciężar ciała rozkładał się także na stopy i nie obciążał przez to kręgosłupa. Skrzyżowane nogi, siedzenie na jednej nodze, czy zwisające swobodnie nogi mogą powodować niepotrzebne napięcie mięśni, szczególnie jeśli taka postawa się przedłuża.

  2. Całe pośladki mają podparcie na krześle. To ważne żeby zachować trzy punkty podparcia: na kości ogonowej i kościach kulszowych. Koniec siedziska powinien być lekko odsunięty (1-3cm) od zgięcia kolan.

  3. Łokcie na biurku. Nie tylko nadgarstki  i przedramiona powinny się opierać na blacie, ale i łokcie. Dzięki temu zmniejszy się napięcie w karku i szyi. Kąt między łokciem, a przedramieniem powinien być prosty lub lekko rozwarty. Rozwiązania są dwa. Albo biurko z szerokim blatem, które pozwala głęboko wsunąć krzesło albo fotel z regulowanymi podłokietnikami, które będą niejako przedłużeniem blatu. To drugie rozwiązanie sprawdza się szczególnie dobrze, gdy Twoje dziecko spędza dużo czasu przed komputerem.

  4. Prosta głowa i szyja. Zbyt pochylona głowa to duże obciążenie dla szyi i karku. Przykładowo przy nachyleniu pod kątem 12 stopni głowa dorosłego człowieka naciska na kręgosłup z ciężarem ok 12 kg. Przy 30 stopniach ciężar wzrasta do 18 kg, a podczas nachylenia 45 stopni, nacisk na górny odcinek kręgosłupa wynosi aż od 20 - 25 kg. Mimo, że głowa dorosłego waży 4-5 kg, a dziecka średnio dwa kilo mniej, wyniki mówią same za siebie. Niestety wiele dzieci ma nawyk patrzenia w dół podczas pisania czy czytania. Wówczas kąt głowy często przekracza nawet 60 stopni. Postaraj się, aby dziecko nie pochylało się za bardzo nad książką, a gdy korzysta z komputera, zadbaj o dobre ustawienie monitora tzn. na wysokości oczu w odległości 50 - 70 cm.

  5. Plecy podparte. Do pracy i nauki przy biurku potrzebne jest krzesło lub fotel z ergonomicznym kształtem oparcia, dopasowanym do wzrostu dziecka. Szczególnie ważne są punkty podparcia lędźwi oraz karku. Doskonałym rozwiązaniem są fotele biurowe ze specjalnymi poduszkami pod plecy, które można odpowiednio wyregulować za pomocą pasków. Oparcie wyposażone w poduszkę lędźwiową i zagłówkową odciąży kręgosłup i pomoże utrzymać prawidłową postawę.  

4. Wzrost dziecka, a wysokość blatu i krzesła

Żeby nauczyć dziecko prawidłowej postawy podczas siedzenia, trzeba wyposażyć się w odpowiednie meble. Wysokość blatu i krzesła wymusza często złą postawę, która jest przyczyną wielu problemów zdrowotnych. To dlatego, że nie bierzemy pod uwagę, że biurko może być zbyt niskie lub zbyt wysokie, tłumacząc że przecież malec kiedyś urośnie. Tymczasem dopasowanie mebli do aktualnego wzrostu dziecka, to pierwszy i najważniejszy etap tworzenia stanowiska pracy dla młodego ucznia. To prawda, dziecko szybko rośnie, ale po wielu godzinach nauki w złych warunkach, nawet tak młody organizm często wymaga pomocy fizjoterapeuty. 

Warto dodać, że dzieciaki często wpatrzone w ekran smartfonu, czy komputera potrafią godzinami przesiadywać w niezdrowej pozycji. Jest to powodem różnych komplikacji zdrowotnych. Napięcie mięśni, nadwyrężony kark i szyja, bolący kręgosłup, częste bóle głowy, problemy z koncentracją i zapamiętywaniem różnych informacji, to tylko niektóre skutki nieumiejętnej pracy przy biurku. Doświadczamy ich zarówno my - dorośli, jak również niestety nasze pociechy. Oszczędźmy im tego i pomóżmy, na ile to możliwe.

 

Kąt nachylenia blatu - czy trzeba go zmieniać?

Wysokość to jedno, ale istotny jest też odpowiedni kąt nachylenia blatu. Rzadko zwracamy na to uwagę, ponieważ nie każde biurko pozwala go zmienić. Ba, mało który model biurka ma taką funkcję. I tak np. podczas rysowania i malowania wystarczy 0,5 stopnia nachylenia, tak w przypadku pisania zalecane jest już 10 stopni, a czytania co najmniej 20. Biurka z regulowanym kątem nachylenia blatu pozwalają najlepiej dostosować mebel do indywidualnych preferencji młodego użytkownika.

Biurko rosnące wraz z dzieckiem

Zdarza się, że z biurka korzysta kilka osób o różnym wzroście. Taka sytuacja często ma miejsca np. w rodzinach wielodzietnych. Skoro nie ma tu na tyle miejsca, by każdy z rodzeństwa miał swój własny kącik do nauki, to trzeba znaleźć kompromis. Może być nim biurko z regulowaną wysokością blatu, które z łatwością można dostosować do wzrostu dziecka. 

5. Jak zniwelować skutki złego siedzenia?

To proste. Dobre siedzenie to aktywne siedzenie. Prawdę mówiąc nawet najlepiej dopasowany fotel nie sprawi, że siedzenie przy biurku nagle stanie się zdrowe i będzie nam wygodnie bez względu na to, ile spędzimy przy nim czasu. Pozycja siedząca po prostu nie jest dla nas naturalna, a ciało prędzej czy później upomni się o jej zmianę. Oprócz wygodnego regulowanego fotela i dobrze dopasowanego biurka pod względem wysokości blatu, trzeba pamiętać o kilku ważnych wskazówkach:

  • regularne przerwy - co jakiś czas dobrze jest wstać i rozprostować nogi. Można też zrobić kilka ćwiczeń rozciągających, przysiadów i skłonów. 
  • częste zmiany pozycji - fizjoterapeuci często zwracają uwagę, aby podczas siedzenia często zmieniać pozycję. 
  • powiew świeżego powietrza - zmiana otoczenia i świeże powietrze pozytywnie wpływają na nasz mózg. Pozwól więc dziecku wyjść w przerwie na świeże powietrze: balkon czy taras. Ta krótka chwila naprawdę może zdziałać wiele.
  • kojące patrzenie w dal - odrabianie lekcji, czytanie, pisanie czy praca przy komputerze mają duży wpływ na nasz wzrok. Dajmy i jemu na chwilę wytchnąć. Patrząc w dal odpoczywają nasze oczy. Gdy nie ma możliwości wyjść na zewnątrz, czasem wystarczy podejść do okna i patrzeć przez chwilę na niebo. 
  • pamiętaj, że odpoczynek jest częścią nauki 

6. Biurka przy których się stoi i podpiera pośladki 

Być może i Tobie zdarzyło się mieć dość pracy siedzącej. Chciałoby się wstać, rozprostować nogi i dalej wykonywać zadania, ale jak to zrobić? Od kilku lat coraz większą popularnością cieszą się biurka do pracy stojącej, wyposażone w mechanizm ręczny lub elektryczny, który umożliwia regulację wysokości blatu. Dzięki tej funkcji możesz pracować na siedząco i stojąco. Jest też opcja dla osób potrzebujących dodatkowej motywacji, by podjąć się zdrowego trybu życia. Są to biurka elektryczne, które co jakiś czas same zmieniają wysokość blatu, wymuszając zmianę pozycji. Sprytne prawda?

 

Pokaż więcej wpisów z Maj 2021
pixel