Jak dbać o meble

2019-06-12
Jak dbać o meble

Meble to niezbędne elementy wyposażenia każdego wnętrza. Powinny być funkcjonalne, ale ważny jest także ich estetyczny wygląd. Wpływa to na stylistykę pomieszczenia i jego charakter. Nowo kupione meble prezentują się we efektownie wnętrzu i przykuwają wzrok. Z czasem, pod wpływem intensywnego użytkowania i warunków panujących we wnętrzu tracą one swój pierwotny sznyt. Aby na długo cieszyć się pięknym wyglądem swoich mebli należy o nie odpowiednio dbać. Tylko przy zachowaniu zasad czyszczenia i impregnacji mebli możemy mieć pewność, że na długo będą one nas cieszyły swoim nienagannym designem i praktycznym zastosowaniem. W zależności od materiału wykonania istnieją nieco inne zasady pielęgnacji mebli. Jak dbać o meble drewniane lub w wysokim połysku?

 

Pielęgnacja mebli drewnianych

Meble drewniane są piękne, naturalne i sprawiają, że wnętrze nabiera prestiżowego charakteru. Nic dziwnego, że to właśnie meble wykonane z tego naturalnego materiału od wieków są najpopularniejszym wyposażeniem wnętrz. Cechuje je ponadprzeciętna trwałość i wprowadzają one do pomieszczenia wyjątkową- niezwykle ciepłą atmosferę. Aby zakup drewnianych mebli był inwestycją na lata należy odpowiednio o nie zadbać. Ważne by utrzymać odpowiednią wilgotność i temperaturę w pomieszczeniu. Najlepsze warunki dla mebli drewnianych to wilgotność na poziomie 60 % oraz temperatura od 15 do 30 stopni. Należy też regularnie wietrzyć pomieszczenie bo wzrost lub spadek wilgotności może uszkodzić meble.

Na uwagę zasługuje fakt, aby urządzając wnętrze nie ustawiać drewnianych mebli zbyt blisko źródeł ciepła. Minimalna odległość od kaloryfera, pieca czy kominka powinna wynosić 1 metr. Warto pamiętać by mając ocieplanie podłogowe ustawiać meble na filcowych podkładkach.

Dębowy stół, ławę lub stolik kawowy należy zawsze chronić podkładkami zanim postawimy na nich gorący kubek lub talerz. Brak używania takiego zabezpieczenia może spowodować powstawanie plam i śladów, które trudno jest usunąć.

Warto wspomnieć o tym jak ważne jest regularne czyszczenie mebli z kurzu. Należy systematycznie omiatać je specjalną szczotką antystatyczną oraz delikatnie przecierać czystą i miękką ściereczką. Dzięki temu kurz, który osadza się na meblach nie będzie wnikał w pory drewna czy ewentualne rysy i zadrapania. Warto dobrać też prawidłowy preparat do impregancji mebli. Jego wybór będzie zależał od tego czy mamy do czynienia z meblami lakierowanymi, olejowanymi, woskowanymi czy malowanymi. Okresowe zabiegi konserwujące należy wykonywać co klika miesięcy.Meble lakierowane na wysoki połysk - jak o nie dbać

Meble lakierowane na wysoki połysk to kwintesencja nowoczesności i ekskluzywności. Od zawsze wiąże się je z poczuciem dobrego stylu i elegancji. Świetnie wpisują się w najnowsze trendy aranżacji wnętrz dlatego cieszą się ogromną popularnością. One także podobnie jak meble z drewna potrzebują odpowiedniej pielęgnacji aby zachować wszystkie swoje walory na długi czas. Odpowiednia pielęgnacjia powinna zaczynać się od systematycznego przecierania tych mebli. Meble lakierowane na wysoki połysk są trudne do utrzymania w czystości bo widać na nich każdy odcisk, zaciek i brud. Codzienne przecieranie takich mebli nie będzie pracochłonne jeśli wpiszemy sobie tą czynność w harmonogram sprzątania. Do czyszczenia mebli lakierowanych wystarczy woda i czysta ściereczka. Świetna będzie zwłaszcza ściereczka z mikrofibry. Jest ona miękka i nie zarysuje powierzchni. Wystarczy lekko ją zwilżyć i przetrzeć fronty. Z pewnością pozbędziemy się w ten sposób brudu i odcisków.

Warto pamiętać, by do czyszczenia mebli lakierowanych nie używać nabłyszczaczy. Środki takie działają krótko, a dodatkowo mogą powodować trwałe zmatowienie nawierzchni w wysokim połysku. Nie wolno też nakładać tego typu środków przy pomocy papierowego ręcznika. Spowoduje to powstawanie mikrorys, które uwidocznią się przy świetle słonecznym i sztucznym. To z pewnością nie doda uroku wnętrzu, a wręcz przeciwnie całe piękno tych mebli straci przez takie nieestetyczne zarysowania.

 

Zarówno meble drewniane, jak i lakierowane są ozdobą wnętrza i sprawiają, że zyskuje ono prestiżowy charakter. Nie lubią mocnego światła, detergentów i wilgoci. Odpowiednio czyszczone i konserwowane będą zachwycać doskonałym wyglądem.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2019
pixel