Biurko dla dziecka

2019-07-03
Biurko dla dziecka

Biurko to praktyczny mebel skrzyniowy. Pozwala ono w komfortowy sposób pracować lub uczyć się. Niezwykle ważne jest dobranie odpowiedniego biurka dla dziecka. Warto pamiętać, że wpływa to nie tylko na wygodę naszej pociechy, ale także na jej zdrowie i kształtowanie prawidłowej postawy. Zwłaszcza jeśli ma być to biurko dla małego dziecka w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym. Taki maluch oczywiście nie będzie spędzać przy biurku całego dnia, nie mniej jednak źle dobrany mebel może skutecznie zrazić go do nauki, rysowania itp. Dobrze przemyślane powinny być zatem wielkość i kształt biurka do pokoju dziecięcego. Jak wybrać biurko dla dziecka?

 

Wymiary biurka dla dziecka

Wybierając biurko dla dziecka największą uwagę należy zwrócić na jego wymiary. Rozmiar standardowy to ok 80-90 cm głębokości, 120-160 cm szerokości, a także 72-75 cm wysokości. W takim przypadku odległość między wysokością siedziska, a blatem będzie oscylować wokół 25 cm. Takie biurko nie będzie jednak odpowiednie dla małego dziecka. Większość dzieci pierwsze biurko otrzymuje w wieku 6-7 lat ma wówczas około 115-125 cm wzrostu. Odpowiednia wysokość blatu dla takiego dziecka wynosi 55 cm. Małe dziecko nie potrzebuje też tak dużego blatu jak osoba dorosła. Odpowiedni i zupełnie wystarczający będzie blat o szerokości 60-75 cm i głębokości 50-55 cm. Takie biurko pozwoli dziecku w wygodny sposób spędzić czas odrabiające lekcje, rysując itp. Zapewni także prawidłową postawę, a tym samym zdrowie w późniejszych latach życia.

Alternatywą dla małych biurek dziecięcych są modele z regulowanym blatem. Dostępne są także biurka, które mają regulowaną wysokość. Zatem jeśli nie chcemy co kilka lat zmieniać biurka warto zdecydować się na taką opcję. Istnieją także modele, w których zastosowana została możliwość pochylenia blatu nawet do 40 stopni. Dzięki temu można idealnie dostosować biurko do pisania, czytania czy rysowania.

Kupując biurko najlepiej dobrać je indywidualnie do użytkownika. Ważne by podczas siedzenia przy biurku kąt miedzy ramieniem, a przedramieniem oraz kąt między podudziem, a łydką były kątami prostymi. W innym wypadku kręgosłup zwłaszcza w odcinku lędźwiowym będzie bardzo obciążony, a dziecko będzie się męczyć siedząc przy biurku.

 

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając biurko dla dziecka

Nie mniej ważna od prawidłowej wielkości biurka jest także jego stylistyka oraz odpowiednie ustawienie go w pokoju. Design mebla powinien być dopasowany do ogólnej stylistyki wnętrza. Dzięki temu pokój dziecka będzie spójny, a wszystkie jego elementy będą tworzyć harmonijną całość. Warto wybrać modele w wesołej dziecięcej kolorystyce np. subtelnych pastelowych barwach , szarości lub bieli. Jeśli nasze dziecko ma jakieś konkretne upodobania lub preferencje warto wziąć je pod uwagę po to by również jemu wybrany przez Was mebel przypadł do gustu. Dziecko na pewno dużo chętniej będzie zasiadać do biurka, które ma jakieś ciekawe rozwiązania lub dekoracje. Ustawiając biurko w pokoju dziecka należy zadbać o to, by miało ono dobry dostęp do światła słonecznego- dziecko podczas siedzenia przy biurku nie może zasłaniać sobie światła. Dobrze jest ustawić biurko przodem lub bokiem do okna. Ponadto biurko osoby praworęcznej powinno stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej- prawym bokiem. Bardzo niekorzystne dla dziecka będzie ustawienie biurka tyłem do okna lub do drzwi. Sztuczne oświetlenie w postaci lampki biurkowej powinno znajdować się w przypadku dziecka piszącego prawą ręką z lewej strony, a leworęcznego na odwrót. Warto pamiętać, aby wybrany przez nas model miał też szuflady, półki i przegródki, które pozwolą w komfortowy sposób uporządkować akcesoria i przybory do nauki naszej pociechy.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixel