Biurko dla dziecka

2018-01-16
Biurko dla dziecka

Pójście dziecka do szkoły wiąże się ze stresem i nowymi wyzwaniami. Prócz wsparcia psychicznego musimy zaoferować również to materialne i zorganizować odpowiednie miejsce do pracy. Nieodzownym elementem pokoju ucznia jest biurko. Właśnie dzisiaj chcemy bliżej przyjrzeć się temu meblowi i dać kilka wskazówek rodzicom w jaski sposób go wybrać.

Jakie powinno być biurko dla ucznia?

Przede wszystkim ergonomiczne czyli dostosowane do wzrostu i budowy ciała małego człowieka. Dlatego też najlepiej zdecydować się na mebel, który będzie rósł z dzieckiem. Takie rozwiązanie zaoszczędzi nam czasu, nerwów oraz pieniędzy. Pamiętajmy, że pociechy rosną koło 7 cm na rok, więc dużo łatwiej będzie nam podnieść blat niż szukać kolejnego, wyższego mebla, który wpisze się również w koncepcję wystroju pokoju. Istotne jest także zachowanie odpowiedniej odległości między wysokością siedziska a blatem, ponieważ wymusi na dziecku odpowiednią postawę. Wspomniany dystans oscylować powinien wokół 25 cm ,jeśli chodzi o wymiar biurka, to dla dziecka będzie wystarczające to o wymiarach blatu 60-75cm (szerokość) x 50-55cm(głębokość). Przy zakupie mebla zwróćmy uwagę również na to, czy możemy nachylić blat pod odpowiednim kątem - powinien on wynosić 16 stopni. Powyższe rozwiązanie przyczyni się do utrzymania prostej postawy podczas pisania i czytania oraz zwiększy komfort pracy.

Funkcjonalne rozwiązanie

Dziecko siedząc przy biurku musi mieć nieograniczony dostęp do przedmiotów. Dlatego też w ofercie producentów nie brakuje biurek, które można rozbudować. Zrobić to można przy pomocy mobilnych kontenerów z szufladami, które mogą pełnić również rolę, np. stolika nocnego, kontenera wstawianego pod biurkiem lub koło biurka. Chcąc nie chcąc dzieci spędzają czas przed komputerem. W biurkach, które zdecydujemy się zakupić, powinny znaleźć się: półka na klawiaturę oraz nadstawka na monitor, to z pewnością ułatwi pracę naszym pociechom. W przypadku korzystania z laptopa wystarczy podstawka. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że przedramiona z osią ciała powinny tworzyć kąt prosty, a dłonie swobodnie spoczywać na klawiaturze.

Wygląd też jest ważny

Ostatnim kryterium jakim powinniśmy kierować się przy zakupie biurka dla dziecka jest jego wygląd. Pokój dziecka ma być jego oazą, przystanią radości oraz miejscem do nauki. W związku z tym biurko musi estetycznie pasować do założeń, którymi kierowaliśmy się, urządzając pokój. Myślę, że znalezienie odpowiedniego mebla pod tym względem nie będzie stanowiło problemu. Producenci w swojej ofercie posiadają biurka z wymiennymi, kolorowymi częściami lub panelami, dzięki którym w mgnieniu oka możemy zmienić charakter mebla. Czasami wystarczy trochę kreatywności, jeśli jej nam brakuje poprośmy o pomoc dzieci. Z pewnością będą miały przy tym dobrą zabawą. By stworzyć niepowtarzalny mebel wystarczy przykleić, np. naklejki.

Pamiętajmy, że dobre, funkcjonalne biurko to inwestycja na lata. Nie ma nic ważniejszego niż zdrowie dziecka.

 

Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2018
pixel