5 ciekawostek o meblach

2018-06-21
5 ciekawostek o meblach

Każdy z nas najlepiej czuje się we własnym domu. Słowo to ma dwa wymiary- pierwszy to ten duchowy, drugi materialny. Jak to często bywa jedno stanowi uzupełnienie drugiego, bo przecież nie da się ukryć, że sentymentem darzymy nasze meble. W tym miejscu zastanawiałam się, dlaczego by nie poświęcić im uwagi i spojrzeć na nie z innej perspektywy. I oto powstał temat dotyczący ciekawostek na temat mebli.

Małe jest piękne

Okazuje się ,że nie brakuje zwolenników miniaturowego świata. Na uwagę zasługuje to z jaką doskonałością tworzone są meble do maleńkich domków. Robione są one nie tylko z myślą o najmłodszych, bo jak się okazuje, nie brakuje dorosłych, którzy kolekcjonują miniaturowe meble. Malutkie bryły wykonywane są w skali 1:12. Osoby je tworzące robią to z ogromną precyzją. Gdybyśmy mieli czarodziejską moc powiększania, meble mogłyby stanąć w naszych domach. W ofercie rzemieślników lubujących się w miniaturach nie brakuje mebli ekskluzywnych. Za malutką gablotkę lub łóżko trzeba zapłacić od 370 do 400 zł. Skąd wzięła się w ludziach chęć tworzenia miniaturowych domków, mebli? Jak się okazuje tradycja ta sięga początków XVII wieku. Mimo, że opanowała całą Europę największą popularnością cieszyła się w Holandii. Tworzenie miniaturowych wnętrze związane było z tęsknotą za domem. Holenderscy kupcy przebywając poza swym azylem tworzyli miniaturki, a młode kobiety, opuszczające rodzinę w prezencie otrzymywały swoje domy w skali 1:12.

Polska meblami stoi

Zgodnie z szacunkami Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Producentów Mebli, Polska zajęła szóste miejsce w rankingu producentów mebli i czwarte w rankingu eksporterów mebli na świecie. Polskie firmy najwięcej produktów eksportują do Niemiec. Ważnymi rynkami zbytu są również wielka Brytania, Czechy, Francja.

Najdroższy fotel świata

Najdroższy fotel świata należał do projektanta mody Yves Saint Laurenta. Skórzany Dragons Chair został sprzedany za 27,8 mln dolarów. Nazwę zyskał dzięki wyrzeźbionym smoczym głowom na podłokietnikach.

Znani ludzie projektujący meble

Artyści to ludzie wielu talentów. W ich głowach rodzi się mnóstwo pomysłów, które przybierają różne formy- jedną z nich jest projektowanie mebli. Jak się okazuje sztuka użytkowa może iść w parze z estetyką. Do projektantów mebli pośród znanych ludzi zalicza się Brad Pitt. Współpracował on z projektantem Pollaro. Stworzyli wspólną kolekcję sygnowaną swoimi nazwiskami, która pojawiła się w 2012 i składała się z 12 mebli. Każda bryła liczyła od 3 do 23 sztuk. Jeśli chodzi o Polskę najbardziej znaną celebrytką- projektantką jest Omena Mensah. Tworzy luksusowe meble, których cena waha się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za sztukę. Mensah udowadnia, że tworzenie mebli to sztuka, przybierająca formę użytkową. W swych projektach łączy malarstwo, rzeźbę. O tym jak mało wiemy o gwiazdach świadczy zamiłowanie aktora Piotra Polka do stolarstwa. Odtwórca roli w serialu „Ojciec Mateusz” projektuje i wykonuje meble. Aktor może pochwalić się wykonanymi przez siebie komodami, fotelami, konsolami, stolikami. Do stworzenia mebli używa drewna o egzotycznych nazwach, np. jabłoni indyjskiej.

Najbrzydszy mebel świata

Konkurs na najbrzydszy mebel świata wygrała- typowa polska kanapa w kwiecisty wzór. Na meble w powyższej kategorii głosować można było przez dwa miesiące. Internauci z całego świata zdecydowali się wyłonić zwyciężczynię z naszego kraju. Konkurs został zorganizowany przez holenderską firmę meblową. Nagrodą w tym przedsięwzięciu były meble o wartości 5 tyś euro.

Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2018
pixel